Zatím jde jen o pověstný první krůček - experimentální generátor jménem Azura, který stojí nedaleko pobřeží havajského ostrova Oahu. Sám o sobě vyprodukuje 20 kW energie denně a ke své funkci potřebuje minimálně třicetimetrovou hloubku a "spoustu dobrých vln".
Důležité však je, že technologie opravdu funguje a postavit další desítky, stovky a tisíce generátorů bude docela levné. Rozhodně levnější, než sklízet vodní energii pomocí vodních elektráren na řekách. Generátory by mohly v budoucnu zásobovat pobřežní města nečekaně velkou dávkou elektřiny. A jejich vybudování bude mít i řadu potenciálně pozitivních vedlejších efektů.
Pro ideální funkci by měly být generátory v hloubce zhruba 60 až 80 metrů. Jejich konstrukce nijak neohrozí mořský ekosystém, jediné co bude trochu náročnější bude jejich údržba - podobně jako v případě elektráren větrných - někdo prostě čas od času bude muset na širé moře vyrazit a hezky jeden generátor po druhém zkontrolovat a vyčistit.
A co ty vedlejší efekty? Obrovský generátor (váží pětačtyřicet tun) pohlcuje kinetickou energii vln (jak přepadovou, tak pohybovou) a přeměňuje ji na elektřinu. Ta se ukládá a posléze předává pomocí podmořského kabelu. Ano, až bude těch generátorů tisíce, bude mořské dno hodně zasíťované, ale tenhle most budou muset inženýři překročit, až k němu dojdou.
Důležité je, že síť generátorů postavených bok po boku by mohla fungovat jako obrovský vlnolam. V některých oblastech by generátory vlnám doslova sebraly jejich sílu, což by se hodilo ve chvíli, kdy se na pobřeží řítí obrovská bouře. Otázkou je, zda by opravdu rozbouřené moře dokázaly generátory ustát - jak dopadnou přetížené větrné elektrárny moc dobře víme.
V případě klidného moře by však generátory způsobily, že by bylo ještě klidnější. Vědci zatím nedovedou předpovědět, jaké by to mělo pro přírodu důsledky. Ano, v některých oblastech by to ochránilo choulostivé korály, ale řada živočichů na vlny a kinetickou energii moře vyloženě spoléhá.
Vědci proto plánují v případě úspěchu havajského projektu postavit na širém moři experimentální síť generátorů a zkoumat její vliv na tamní ekosystém. To znamená, že čistá energie z mořských vln je pořád ještě hudbou budoucnosti. Ovšem jakmile se oceán podaří zkrotit, hrozí že už si nezasurfujeme.
Vlny budou požírány kovovými monstry a přímořské státy se budou topit v levné energii. Na druhou stranu budeme moci závidět jen léčivé účinky a slanou pachuť - hladina moří bude stejně klidná jako májový Mácháč.
Ve skutečnosti budou všude pořád surfařské ráje, které zůstanou generátorů ušetřeny. Chtěli jsme vám jen udělat radost, a tak jsme se trochu zasnili. Samozřejmě víme, že moře bylo, je a zůstane boží. Proto k němu všichni jezdíme nebo o tom alespoň uvažujeme s prstem na mapě.
Chystáte se letos k moři? Přečtěte si o lidech, které tam zaručeně potkáte.