fb pixel
Vyhledávání

13 krutě pravdivých ztvárnění Spravedlnosti v zemích celého světa

Azerbajdžánský malíř Gunduz Aghayev s notnou dávkou satiry znázorňuje pokrytectví náboženství, obnažené sociální problémy i potlačování lidských práv. Tentokrát si vzal na paškál spravedlnost a její "znásilňování" v jednotlivých zemích světa. A proč je vlastně její alegorie znázorňována s páskou na očích?

Radka Pružinová
Radka Pružinová 5.9.2015, 14:29
A jak se vlastně dáma s šátkem přes oči, mečem a vahami jmenuje? V římské mytologii je to jasné. Bohyně Justicie je symbolem mravního zákona a spravedlnosti. V řecké mytologii jich ale najdeme hned několik. Athéna - dcera Diova - je bohyní moudrosti, vítězné války, ale také práva, statečnosti a spravedlnosti. Bohyně zákonného pořádku mezi lidmi a v přírodě je známá jako Themis. Bohyní spravedlnosti bývá ale nazývána i její dcera Diké, jejímž otcem byl "pro změnu" také Zeus.

Bohyně spravedlnosti bývá často znázorňována s páskou přes oči, jakožto symbol nestrannosti. Její "slepota" zosobňuje soud bez emocí a vazeb, beze strachu a bez vidiny prospěchu, kdy jsou misky vah na počátku naprosto vyrovnané. Vůbec první vyobrazené slepé Spravedlnosti pochází z roku 1497, kdy byla v knize Sebastiana Branta "Devět bláznovství světa" zobrazena se zavázanýma očima. Zavazuje jí je blázen proto, aby neviděla jeho bláznivé skutky. Ještě v 19. století bývala ale vyobrazována bez šátku na očích - bdící a vidoucí. Dnes ji však bez zavázaných očí těžko spatříte. Proč?

Jedním z vysvětlení může být například změna autoritářského pojetí soudu jako takového. Zatímco dříve o spravedlnosti a trestu rozhodoval panovník podle své libovůle, dnes patří spravedlnost víceméně lidem. A jako taková nevidí rozdíly, které bral v potaz panovník při posuzování na základě osobních pohnutek a preferencí. Současná spravedlnost ve své ideální podobě není tedy vidoucím privilegiem, ale právem všech bez rozdílů. Zároveň mohla sehrát roli potřeba rovnosti, kdy panovník a šlechta začali být souzeni podle stejných pravidel jako běžný lid - se stejnou výchozí pozicí.

Ať se jmenuje jak chce, v dnešním světě si často moc neškrtne. Gunduz Aghayev to znázornil více než výmluvně:

1. Sýrie

2. Německo

3. Severní Korea

4. USA

5. Čína

6. Rusko

7. Velká Británie

8. Francie

9. Brazílie

10. Ázerbajžán

11. Írán

12. Turecko

13. Řecko

A TADY máte 10 černobílých nešvarů dnešní černobílé společnosti.

Podobné články

Doporučujeme

Další články