Jak se žilo před 3000 lety? Archeologové našli skoro kompletní domácnost – G.cz
Vyhledávání

Jak se žilo před 3000 lety? Archeologové našli skoro kompletní domácnost

Archeologové si nejdřív mysleli, že našli konstrukci, která se klenula přes někdejší řeku zvanou Nene... ...zjistili ale, že jde o ostatky dvou oválných domů na kůlech. Nádoby obsahovaly i zbytky jídla Rozhodně tu nebydleli žádní vegetariáni - v kuchyni se dochovaly i zbytky naporcované krávy + DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Celé dřevěné kolo, ale i nádoby se zbytky jídla našli archeologové v pozůstatcích domů na kůlech poblíž anglického města Peterborough. Obyvatelé těchto „britských Pompejí“ podle všeho prchali před náhlým požárem.

David Horák
David Horák 21.2.2016, 09:27

Ve výkopu v hrabství Cambridgeshire nalezené dřevěné kolo archeologové datují někdy do období mezi lety 1100-800 před Kristem. Kolo je jen jednou z mnoha věcí, které na místě statku v obci Whittlesey objevili.

“Tohle pozoruhodné, i když křehké dřevěné kolo je nejstarší celistvý exemplář, jaký jsme kdy v Británii našli,” pochvaloval si Duncan Wilson, šéf výzkumu ze sdružení Historic England s tím, že umožní zjistit víc o technologiích doby bronzové. Kolo o průměru jednoho metru je tak dobře zachovalé, že obsahuje i část osy.

Možná zajímavější než samo kolo byl pro Brity důkaz, že v bažinaté oblasti Fenland kdysi v oválných staveních na kůlech žila prosperující komunita. Dva nalezené příbytky z doby bronzové se zřítily do řeky v důsledku požáru. Byl tak náhlý, že jejich obyvatelé nechali na místě spoustu cenností a utekli dokonce i od jídla - odtud příměr k Pompejím (jejichž obyvatelé ovšem nestihli ani to).

Vše následně pohltilo a zakonzervovalo bahno.

Mezi dalšími nálezy jsou dřevěné mísy a nádoby se zbytky jídla i bronzové nástroje či hroty šípů. Našly se kosti rozličných zvířat včetně psa velkého zhruba jako vlk. V místě kuchyně byly dokonce zbytky poražené krávy. Nálezy a jejich analýzy ukazují, že si místní vůbec nežili špatně – jedli jehněčí, vepřové, hovězí, ječmen i pšenici a obchodovali s komunitami ze souše.

„Nežili tu stranou širšího společenství, ale naopak byli v centru dění,“ zhodnotil dávný život místních Mark Knight ze skupiny archeologů z Cambridge. Nálezům na tomto místě ještě zdaleka není konec. Archeologové jsou zatím v polovině průzkumu a mají v plánu odtěžit ještě 1100 krychlových metrů bahna.

A tady se podívejte na sochy vystavené 14 m pod vodou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články