fb pixel Sochy 14 m pod vodou? To je opravdu vlhké muzeum! – G.cz
Vyhledávání

Sochy 14 m pod vodou? To je opravdu vlhké muzeum!

Zdroj: Jason deCaires Taylor

U břehů Lanzarote vzniká muzeum, které své exponáty vyhrazuje zejména potápěčům. V hloubce 14 m chce britský umělec Jason deCaires Taylor vystavit na 300 soch.

Jarek Přichystal
Jarek Přichystal 5.2.2016, 14:50

„Museo Atlántico“ se má otevřít 25. února. Aktuální snímky prvních soch, které už potápěči instalovali na mořském dně, už budoucím návštěvníkům slibují vpravdě pochmurnou podívanou.

Detailně vyvedené postavy v životní velikosti si v přítmí na dně moře fotí selfie nebo až překvapivě věrnou napodobeninou fotoaparátu pořizují fotky okolí.

Sochy, jichž má být na dně zakotveno na 300, vytvořil Jason deCaires Taylor. Tento britský umělec už kromě zmíněného muzea na Lanzarote ponořil sochy i v dalších zemích – kromě jiných v Mexiku poblíž ostrova Isla Mujeres.

Díky průzračné vodě na Lanzarote není sochy vidět jen při ponoru, ale také z výletní lodě s proskleným dnem.

Největší z instalací a současně velmi podivný výjev představuje sousoší „The Rubicon“. Dohromady 35 postav postupuje vpřed, oči mají zavřené a ve tvářích netečný výraz. „Cíl jako by měly přímo před očima – bod, z něhož už není návratu,“ popisuje Taylor. Zajímavé je, že muzeum bude s každým rokem jiné. Sochař, který správcům zapověděl údržbu soch, očekává, že na nich budou ulpívat korály, mušle a vodní řasy. Díky nim sochy v průběhu let nabudou až groteskního vzezření.

A tady se podívejte na nedávno objevený poklad z galeony San José.

Podobné články

Doporučujeme

Další články