Ve výkopu v hrabství Cambridgeshire nalezené dřevěné kolo archeologové datují někdy do období mezi lety 1100-800 před Kristem. Kolo je jen jednou z mnoha věcí, které na místě statku v obci Whittlesey objevili.
“Tohle pozoruhodné, i když křehké dřevěné kolo je nejstarší celistvý exemplář, jaký jsme kdy v Británii našli,” pochvaloval si Duncan Wilson, šéf výzkumu ze sdružení Historic England s tím, že umožní zjistit víc o technologiích doby bronzové. Kolo o průměru jednoho metru je tak dobře zachovalé, že obsahuje i část osy.
Možná zajímavější než samo kolo byl pro Brity důkaz, že v bažinaté oblasti Fenland kdysi v oválných staveních na kůlech žila prosperující komunita. Dva nalezené příbytky z doby bronzové se zřítily do řeky v důsledku požáru. Byl tak náhlý, že jejich obyvatelé nechali na místě spoustu cenností a utekli dokonce i od jídla - odtud příměr k Pompejím (jejichž obyvatelé ovšem nestihli ani to).
Vše následně pohltilo a zakonzervovalo bahno.
Mezi dalšími nálezy jsou dřevěné mísy a nádoby se zbytky jídla i bronzové nástroje či hroty šípů. Našly se kosti rozličných zvířat včetně psa velkého zhruba jako vlk. V místě kuchyně byly dokonce zbytky poražené krávy. Nálezy a jejich analýzy ukazují, že si místní vůbec nežili špatně – jedli jehněčí, vepřové, hovězí, ječmen i pšenici a obchodovali s komunitami ze souše.
„Nežili tu stranou širšího společenství, ale naopak byli v centru dění,“ zhodnotil dávný život místních Mark Knight ze skupiny archeologů z Cambridge. Nálezům na tomto místě ještě zdaleka není konec. Archeologové jsou zatím v polovině průzkumu a mají v plánu odtěžit ještě 1100 krychlových metrů bahna.
A tady se podívejte na sochy vystavené 14 m pod vodou.