fb pixel Halloweenská procházka po nejužším národním parku USA v nejširším místě řeky Hudson – G.cz
Vyhledávání

Halloweenská procházka po nejužším národním parku USA v nejširším místě řeky Hudson

Možná tenhle americký svátek neslavíte, ale pokud náhodou trávíte večer vyřezáváním dýně a máte epesní kostým, mohl by vás tenhle článek na předvečer svátku Všech svatých patřičně naladit.

Václav Rybář
Václav Rybář 29.10.2016, 10:49

Nová Anglie je v zásadě celá ta část na východ od New Yorku, která se line po východním pobřeží USA a přiléhajícím vnitrozemí. Skoro každé město se tu buď jmenuje přesně jako jeho britské dvojče, nebo alespoň před svůj název servíruje slůvko nový alias new - nejslavnější americkou metropoli nevyjímaje. Z newyorských nádraží se každou hodinu rozjíždějí vlaky po celé Nové Anglii - oblasti plné sychravého podzimního počasí a strašidelných historek. Většina klasických amerických hororů je inspirovaná buď anglickými nebo novoanglickými povídačkami. A my vyprávění o jedné z nich spojíme s malým výletem.

Městečko Tarrytown (dříve Tarry Town) leží asi čtyřicet kilometrů od manhattanského nádraží Grand Central. Vlak vás vyveze na v podstatě předměstí skrz nádherné údolí řeky Hudson. Na druhé straně širokého koryta jsou výletní místa jako Bear Mountain, ale my se držíme své strany, protože chceme v Tarrytownu najít nejužší přírodní park v celé Americe. Je to Starý crotonský akvadukt a má šířku nějaké dvě stopy, tj. sedmdesát centimetrů. Malá pěšinka kopíruje trasu starého akvaduktu, který se postavil v první půli devatenáctého století a dovedl z crotonského rezervoáru (nachází se u městečka Croton, odtud to jméno) vodu do New Yorku, což umožnilo zásobování Newyorčanů tekoucí vodou.

Je to osobní cesta, protože v New Yorku bydlíme v historické budově z roku 1882 (starší než Socha Svobody nebo Brooklynský most), která z akvaduktu samozřejmě profitovala. Na začátku 20. století nahradil starý akvadukt nový, ale starý neustále připomínají strážní domky a další relikvie, kterých je stezka plná. Projdete po ní čarokrásné lesy, pitoreskní městečka a nádherné údolí řeky Hudson a můžete dojít až do Velkého Jablka. Nejdřív ale stezku musíte najít.

Maličká vyšlapaná pěšinka je někde značená, jinde se nenápadně vine mezi domy a dokonce se na pár set metrů přeruší, aby ustoupila dálnici. Její stopování je tak trochu dobrodružství, ale pokud se rozhodnete na ní nastoupit přímo v Tarrytownu, čeká vás celá řada dobrodružství. Např. zabloudíte do Sleepy Hollow, což je dnes čtvrť Tarrytownu, ale dříve se jednalo o samostatnou osadu, ve které strašil Bezhlavý jezdec.

Tahle slavná babská povídačka neunikla v devadesátých letech Timu Burtonovi, který podle ní natočil snímek jménem Ospalá díra (což je poměrně přesný název místa). Jedná se o povedenou burtonovku s Johnnym Deppem, která potěší každého fanouška chmurných, ale nikoliv přehnaně hororových filmů. Ve Sleepy Hollow dnes žije devět tisíc obyvatel a turistickou atrakcí se oblast rozhodně nestala, abyste sem trefili, musíte vědět, za čím vlastně jdete.

Před několika lety mimochodem vznikla i moderní seriálová variace, která si ovšem realitu trochu upravuje. Detektiv a vědec Ichabod Crane z původní verze se tu probudí v současnosti a dál pátrá po Bezhlavém jezdci, s pomocí zvídavé policistky. Děj se odehrává ve městě Sleepy Hollow, které má přes sto tisíc obyvatel - ve fiktivní verzi tedy vyrostlo o poznání víc než ve skutečnosti.

Sleepy Hollow má každopádně školu, která pro účely Halloweenu rozestavěla vojsko halloweenských strašáků kolem zachovalého zámečku Lyndhurst. Ten byl původně postaven pro starostu New Yorku Williama Pauldinga ml. coby výletní sídlo, ale pak se dostal do rukou železničního magnáta Jaye Goulda - ten si dokonce na pozemku postavil i nádraží, ačkoliv koleje dnes vedou o pár metrů dál za plotem, nádražní budova stále stojí.

V zámku se mimochodem natáčely dvě celovečerní adaptace seriálu Temné stíny, který nedávno zfilmoval - ano, hádáte správně - Tim Burton s Johnnym Deppem v hlavní roli. No není těch náhod trochu moc?

Od kolejí je mimochodem krásně vidět na koryto řeky Hudson, které je v této oblasti vůbec nejširší. K druhému břehu je to necelých pět kilometrů, a když se tu kdysi utábořili Nizozemci, pojmenovali oblast Tappan Zee - široká řeka jim doslova připadala jako moře či jezero. Jméno už místu zůstalo a most se jmenuje Tappan Zee Bridge. V době stavby v padesátých letech šlo o nejdelší most ve státě New York. Nyní už starý most dosluhuje a po jeho boku roste nový, který by měl být dokončen ještě letos. Z mostu je mimochodem za slunného dne vidět panorama manhattanských věžáků - další důkaz toho, že z New Yorku je to sem, co by kamenem dohodil.

A TADY se podívejte na 16 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě.

Podobné články

Doporučujeme

Další články