Děsivá invaze skákajících kaprů! – G.cz
Vyhledávání

Děsivá invaze skákajících kaprů!

Číhají pod hladinou a když plujete kolem, zákeřně vám rozflákají lebku!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 22.8.2014, 12:00

Čeští rybáři jsou "tiší blázni". Celé hodiny a dny prosedí u vody a očima hypnotizují splávek, ale většinou nic nechytí. Na hranicích USA a Kanady mají ale rybáři přesně opačný problém – ryby jim samy skáčou do lodí. Jenže to není taková legrace, jak to na první pohled vypadá.  

  V 80. letech minulého století někoho napadlo dovézt do oblasti řeky Mississipi z Číny asijského stříbrného kapra (Hypophthalmichthys molitrix). Tahle nepůvodní ryba se živí filtrováním vody, je velmi žravá a rychle roste. Problém je v tom, že se v Americe začala šířit a vytlačovat zdejší původní druhy ryb. Po roce 1990 začal stříbrný kapr migrovat na sever a dnes už doslova zamořil oblast Velkých jezer na hranicích USA a Kanady.  
  Stříbrnému kaprovi se přezdívá "skákající ryba". Když se totiž ocitne v blízkosti motorového člunu, zvuk lodního šroubu a vlnění vody vyhodnotí jako útok predátora. Aby se kapr zachránil, vyskočí nad hladinu. Skoky jsou až pětimetrové. Když je stříbrných kaprů hodně na jednom místě, posádka člunu se ocitne doslova v dešti letících ryb. Na první pohled to vypadá jako legrační zážitek, ale je to spíš děsivé. Co kdyby byly ty poletující bestie masožravé a útočily podobně jako ptáci ve slavném hororu Alfreda Hitchcocka?  
 

Stříbrný kapr dorůstá délky až 1,2 metru a váhy až třiceti kilogramů. Představte si, že vám na hlavě přistane pytel cementu! V oblasti Velkých jezer už došlo k celé řadě zranění rybářů a turistů. Pořezání ploutvemi, modřiny, zlomeniny, bezvědomí… Zdejší rybáři navíc protestují, že invaze stříbrných kaprů ohrožuje jejich koníček. Bavilo je sedět u vody a čekat, až něco zabere. Teď ale stačí nahodit motor a chytat ryby podběrákem ve vzduchu jako motýly. Za pár minut jich máte tolik, že je nesníte za týden. Zpochybňuje to pravdivost přísloví o pečených holubech, kteří nikde nelétají do huby. Stačilo by jen instalovat na člun friťák a kapři by skákali přímo do rozpáleného oleje. (Ale pořád lepší invaze stříbrných kaprů než invaze Rusáků).

 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články