fb pixel Budějovický vandal a 9 jeho kolegů bez úcty k památkám – G.cz
Vyhledávání

Budějovický vandal a 9 jeho kolegů bez úcty k památkám

V noci ze středy na čtvrtek počmáral neznámý pachatel Samsonovu kašnu a radnici v Českých Budějovicích. Proč jen to ti sprejeři dělají? A kde jinde podobní blbouni řádí?

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 27.3.2015, 17:34

V noci ze středy na čtvrtek popsal neznámý vandal nečitelnými nápisy Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II., radnici a bazén v Českých Budějovicích. Stalo se tak jen pár hodin po tom, co se schválením radnice sochu na kašně oblékli fanoušci Motoru České Budějovice do hokejového dresu. Škoda, způsobená na postižených budovách a na kašně je předběžně vyčíslena na přibližně 40 000 Kč a po pachatelích, majících na svědomí trestný čin poškození cizí věci, policie pátrá.

Co tyto lidi vede k takovým činům? Jejich "díla" nejsou přeci žádný streetart, ten má naprosto jiné kvality. Postižené budovy, sochy, kašny a další objekty mnohdy nečitelné tagy jenom zhyzdí. Když pomineme všelijaké aktivisty, většina případů bude patrně jen podpisem obyčejné lidské hlouposti. Podívejte se na pár příkladů ze zahraničí.

1. Itálie - Neapol

Neapol je krásná, ale toho nic nedbají hlupáci se sprejem toužící po své značce na bílém kameni. Nejlépe na lví tlamě. Třeba na Bazilice sv. Františka z Pauly.

2. Argentina - Buenos Aires

Monument Pirámide de Mayo v Buenos Aires je bohužel velmi častým terčem vandalů. Nápisy na něm přibývají neustále.

3. Skotsko - Glasgow

Historcké hroby na působivém hřbitově Glasgow Necropolis jsou častým terčem různých vandalů a extrémistů. Tady je příklad z roku 2013, kde pár měsíců před dalším zásahem nácků řádili pro změnu protináboženští aktivisté.

4. Pískovcový relikt v Egyptě

Škrábance na starověké pískovcové památce, staré více než 3000 let, vyškrabal patnáctiletý Číňan. Budoucí generace jistě ocení jeho oduševnělý vzkaz: "Ding Jinhao byl tu". Nepochopený génius i jeho rodina byli po incidentu pod velkým tlakem médií a lidí na sociálních sítích a rodiče se přes sdělovací prostředky Egypťanům omluvili.

5. Řecko - Athény

Nápisy na budovách athénského Pahorku Múz (Filopapos) tu evidentně přibývají už dlouhou dobu. Na svědomí je mají pravděpodobně anarchisté.

6. Francie - Paříž

Dominantu vyhlášeného pařížského kopce Montmartre, monumentální baziliku Sacré-Cœur, v minulém roce vandalové popsali protistátními a protináboženskými slogany. Jejich autoři pravděpodobně patří mezi levicové aktivisty, kteří baziliku, postavenou v roce 1919, považují za symbol útlaku Pařížské komuny buržoazií na konci 19. století.

7. Izrael - Jeruzalém

Případ památníku obětí a hrdinů holokaustu v Jeruzalémě ukazuje, že vandalové nemají úctu nejen k historickým památkám, ale také k obětem šoa. O to je zvláštnější, když zásah přijde z "vlastních řad". Nápis "Hitlere, děkujeme za Holokaust" měli v roce 2012 pravděpodobně na svědomí ultraortodoxní židovští extrémisté z hnutí Haredi, kteří dlouhodobě vystupují proti existenci státu Izrael.

8. Anglie - Newcastle

Památky v parku Jesmond Dene, nacházejícím se na východě města, posprejovali neznámí vandalové minulý rok. Včetně malebných ruin Starého mlýna.

9. Indie

Takhle se v Indii řádí na mnoha místech. Potřebu zanechat tu své jméno má zřejmě kdejaký ňouma.

A TADY máte na spravení chuti 17 ukázek extrémně skvělého streetartu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články