fb pixel
Vyhledávání

10 zajímavostí o držiteli Nobelovy ceny Günteru Grassovi

Ve věku 87 let dnes v Lübecku zemřel Günter Grass. Byl to mnohostranný umělec s kontroverzní minulostí i současností.

Barbora Vrablíková
Barbora Vrablíková 13.4.2015, 15:03

Narodil se 16. října 1927 v Gdaňsku, proslavil se jako německý spisovatel a dramatik a v roce 1999 obdržel Nobelovu cenu za literaturu. Nejznámější je jeho románová prvotina Plechový bubínek, o které se učíme v našich školách a kterou snad někteří z vás i četli nebo viděli. Jaké další informace o Günteru Grassovi by nás mohly zajímat?

1. Jeho otec byl Němec a matka Kašubka

Kašubové jsou západoslovanskou etnickou skupinou, odvozenou od Pomořanů, kteří osídlili Gdaňské Pomoří a východní část Západního Pomoří. Mnozí z nich se dokonce hlásí ke kašubské národnosti, tu však polská vláda neuznává.

2. Ideologie nacismu mu byla známá víc, než by kdo řekl

Dlouho se nevědělo, že byl za 2. světové války členem Waffen SS, kam v roce 1944 přestoupil z pomocných sborů válečného námořnictva (Kriegsmarine). Tuto skutečnost odhalil až v roce 2006 ve svých pamětech Při loupání cibule. Své armádní angažmá prý pojal jako „útěk z měšťáctví, které jej stísňovalo v domě rodičů". V dubnu 1945 ho ukončilo zranění během bojové operace s 10. tankovou divizi - Frundsberg.

3. Z válečného zranění se zotavoval v Mariánských Lázních

Jeho pobyt v jedních z našich nejkrásnějších lázní ovšem trval pouhý měsíc, než ho zajala americká armáda. Ta ho držela až do roku 1946.

4. Jeho členství ve Waffen SS zahrálo do karet Izraelcům

Ti ho kvůli kritice izraelského jaderného programu a německé dodávky ponorek pro Izrael (v básníchCo je zapotřebí říci a Hrdina našich dnů) totiž vinili z antisemitismu a zakázali mu vstup do země (podle zákona vztahujícího se na členy nacistických organizací). Günter Grass na to pro Süddeutsche Zeitung řekl: "Často jsem Izrael hájil, mnohokrát jsem v něm byl a chci, aby existoval a konečně se usmířil se sousedy."

5. Pustil se také do Angely Merkelové

Věrný spojenec německé sociální demokracie (SPD) kritizoval Merkelovou za její minulost funkcionářky socialistické mládežnické organizase FDJ a za pozdější úzkou spolupráci s exkancléřem Kohlem: "V dobách FDJ se naučila přizpůsobování a oportunismu, u Kohla samozřejmě zacházení s mocí".

6. Jeho první verše se na veřejnost dostaly díky jeho manželce

Baletka Anna skutečně poslala jeho básně do soutěže v rozhlasu, kde získaly třetí cenu. Díky tomu byly uveřejněny v magazínu Gruppe 47 - skupiny spisovatelů, pracujících na poválečné renesanci německé literatury. Později v roce 1958 při stejné příležitosti přečetl Grass dvě kapitoly ze svého nového románu a vyhrál první cenu. O rok později vyšel celý román, který svému autorovi přinesl světový věhlas a byl průkopnickým dílem německého magického realismu. Jmenoval se Plechový bubínek.

7. Plechový bubínek byl úspěšně zfilmován

Podle jeho nejslavnějšího románu byl v roce 1979, v německo-polsko-francouzsko-jugoslávské koprodukci, natočen film. Jeho režie se ujal Volker Schlöndorff a za svou práci sklidil uznání.

8. Věnoval se také tématu poválečného vysídlování Němců z Polska

Postavil se však na stranu těch, kteří odmítali navrácení ztracených území a domovů rodinám vysídlených Němců.

9. Přestože byl znám především jako spisovatel a dramatik, věnoval se také grafice, kresbě...

Ačkoli od roku 1949 studoval malbu na düsseldorfské Akademii umění, později se věnoval spíše kresbě. Své knihy si sám ilustroval.

10. ...a sochařství.

Vystavil také řadu svých soch. Jako výtvarný umělec však takový věhlas nezískal. (A aby toho nebylo málo, hrával také na bicí v jazzové kapele.)

A TADY máte 8 autorů, kteří psali pod dobře utajovaným pseudonymem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články