8 autorů, kteří psali pod dobře utajeným pseudonymem – G.cz
Vyhledávání

8 autorů, kteří psali pod dobře utajeným pseudonymem

Zatímco J. K. Rowling se - ve jménu mamonu - ke své knize napsané pod jiným jménem, přihlásila hodně rychle, jiní spisovatelé se museli k pseudonymům uchylovat z nutnosti a pečlivě je tajit.

Václav Rybář
Václav Rybář 9.10.2017, 07:00

1. Agatha Christie

agatha_agathachristiecom www.agathachristie.com Slavná spisovatelka detektivek si střihla i pár romantik (ovšem s ne úplně romantickými konci) pod pseudonymem Mary Westmascott. Agatha byla velmi plodná, takže pár knížek navíc v jiném stylu ji nemohlo nijak rozhodit.

2. Michael Crichton

Když ještě Crichton studoval na Harvardu, psal pro jistotu pod několika pseudonymy, aby mu případné ohlasy na knihy nepokazily studijní dráhu. Jeho nejznámějším pseudonymem z té doby byl John Lange.

3. Stephen King

king_karmajellocom www.karmajello.com Hned několik knih tento slavný grafoman napsal pod jménem Richard Bachman. Vydavatelé se totiž tehdy zdráhali vydat autorovi víc než jednu knihu ročně a Kingovo tempo bylo poněkud rychlejší. A tak to vyřešil naklonováním sama sebe.

4. Isaac Asimov

Asimov začal být trochu unavený z toho, že jeho knihy čtou jenom dospělí. Chtěl oslovit i mladší čtenáře, a tak si vymyslel Paula Frenche, pod jehož hlavičkou napsal sérii knih o Lucky Starrovi, vesmírném Sherlocku Holmesovi, který navzdory mladému věku řeší záhady po celém vesmíru. Asimova to ovšem po pár knihách začalo nudit a vkládal do knih náznaky toho, kdo je pravým autorem.

5. Dr. Seuss

drseussart_com www.drseussart.com Autor úspěšných dětských knih, populární zejména v Americe, napsal i pár titulů pod jménem Theo Lesieg. Dr. Seuss je ostatně také pseudonym, autor se narodil jako Theodor Geisel. A Lesieg je vlastně Geisel pozpátku.

6. Sestry Brontëovy

První sbírku básní slavné sestry Brontëovy pro jistotu vydaly pod mužskými jmény jako Currer, Acton a Ellis Bellové (jména autorů byla odvozena od počátečních písmen jmen Charlotte, Emily a Anne).

7. Anne Rice

Autorka Interview s upírem a řady dalších úspěšných knih, si během své kariéry střihla i pár erotických románů, ale celkem logicky se pod ně podepsala jiným jménem – Anne Rampling.

8. Marie Wagnerová

karik www.antikvariatmotyl.cz Jeden z nejslavnějších českých pseudonymů, zodpovědný za jednu z nejslavnějších českých próz. Marie Wagnerová psala pod mužským pseudonymem František Háj. Díky němu proslavila příběhy o Kájovi Maříkovi, které jsou základem každé dětské knihovničky. Pro jistotu zakryla i místo, kde se příběhy odehrávaly – totiž v jejím rodném Mníšku pod Brdy. V knihách se totiž městečko jmenuje Lážov.

A TADY si přečtěte, že Vladimír Putin pobýval v Československu kousek od Prahy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články