7 kultovních ruských videoher do kapsy – G.cz
Vyhledávání

7 kultovních ruských videoher do kapsy

Vzpomínáte na Vajíčka, Chobotnici nebo Formule? A víte, že u zrodu komunistických kapesních Playstationů vlastně stálo Nintendo? Za touhle nostalgií klukovských let je totiž velký příběh zralý na zfilmování.

Václav Rybář
Václav Rybář 7.4.2018, 10:53

Na Elektroniku si určitě řada z vás vzpomene. Tzv. digihry do kapsy, na kterých jste mohli coby Vlk z Jen počkej, zajíci! chytat vajíčka, vyhýbat se ve formuli překážkám nebo zachraňovat potápěče před velkou chobotnicí. Některým se možná tyhle relikvie ještě válí na půdě (a nabírají na ceně). Málokdo ale ví, že jsou to okopírované originály her od Nintenda - např. ve Vajíčkách původně místo Vlka vystupoval Mickey Mouse. Proč proti tomu na sklonku studené války, ale ani pár let po ní, kdy vznikla řada nových titulů, Nintendo nikdy nezakročilo?

Celá historie sahá ještě mnohem dál, k matematikovi Alexeji Pajitnovovi, autorovi jedné z nejslavnějších videoher všech dob. Tetris byl geniálně jednoduchou a nakažlivou hříčkou. Dodnes se prodaly stovky milionů kopií na nejrůznějších platformách, ale Pajitnov dlouhá léta neviděl z prodejů ani cent. V polovině osmdesátých let se totiž o hru přihlásila coby o duševní vlastnictví státu samotná vláda a začala na Západě tvrdě vymáhat, aby se všechny kopie zakázaly. Byla z toho politická záležitost a velmi ošemetný problém. Zároveň ale Sověti začali vyjednávat s největšími hráči na americkém trhu - s Atari a Nintendem, o poskytnutí exkluzivní licence.

Rusové jednali tvrdě a rychle pochopili, že mohou prodat práva zvlášť na počítače a na konzole. V jednu chvíli dokonce poštvali firmy proti sobě a čekali na nejvyšší nabídku. Ze souboje nakonec vyšlo vítězně Nintendo a Tetris se stal jedním z důvodů prodejních úspěchů Game Boye. Rusové na oplátku bezostyšně kopírovali kapesní videohry Game & Watch, které byly předchůdcem Game Boye. Nintendo to přehlíželo, protože Tetris byl z hlediska tržeb mnohem důležitější. A tak vznikla kultovní řada sovětských klonů, ze kterých vybíráme sedmičku nejúspěšnějších.

1. Vajíčka

2. Chobotnice

3. Palačinky

4. Kosmonauti

5. Fotbal

6. Formule

7. Raketa

A tady se podívejte na 10 telefonů Nokia, které jsme milovali.

Podobné články

Doporučujeme

Další články