fb pixel
Vyhledávání

7 důvodů, proč vyrazit o víkendu do rakouského Montafonu

Jeden z nejkrásnějších, ale taky nejvzdálenějších koutů Rakouska. Přesto existuje dost dobrých důvodů, proč si trasu trochu natáhnout a jet skoro až ke Švýcarům.

Václav Rybář
Václav Rybář 30.6.2015, 13:00

1. Poloha

Malebné údolí Montafon, které má na délku asi čtyřicet kilometrů, je součástí rakouského Vorarlberska – rozkládá se na jihozápadě této země, jen co by kamenem dohodil od Bodamského jezera. Po dálnici vlastně skoro líznete Švýcarsko, a kdybyste se spletli, dojedete do Lichtenštejnska. Cesta je sice relativně dlouhá, ale vyplatí se, protože se ocitnete v malebném regionu s krásnými vesničkami a několika špičatými vrcholy (stoupá to tu až nad tři tisíce), které lze během několik dnů prochodit. A kdyby vám to bylo málo, Švýcarsko je opravdu za tím pověstným rohem.

2. Příroda

Alpské pastviny, všudypřítomné bučící krávy, dobře vybavené penziony a komplexní systém lanovek. Ty jedou v podstatě celoročně, protože v Montafonu je čilá jak zimní, tak i letní sezóna. Začátkem července oficiálně začíná období plné zajímavých akcí a příroda už konečně servíruje rozumné teploty na celodenní chození – v okolí je řada brutálních výšlapů i pohodových hřebenovek kolem horských jezer. Pod vrcholky je taky nasázena celá řada horských chalup, které servírují báječné jídlo. Tohle údolíčko zkrátka funguje, kam se člověk podívá.

3. Lidi

Ať už jde o turisty (těch východoevropských sem zatím moc nezavítá – sjezdovek tu není tolik, co ve vyhlášených střediscích, a místní kopce jsou proslulé hlavně tím chozením), nebo o typické šlachovité Rakušany, všichni vás ochotně zdraví, takže brzy zvládnete dokonale vyslovovat Grüss gott a Servus. Slušnost a ochota k horám patří, což poznáte nejen na obsluze alpských hospůdek, ale i při potkávání se na turistických trasách. Jestli vás maminka učila zdravit kdykoliv a kohokoliv, tady se vám to bude hodit.

4. Jídlo

Polévky, ve kterých stojí lžíce, čerstvé sýry od místních horalů, parádní klobásy, ale samozřejmě celá řada typicky těžkých rakouských jídel na slano (špecle na milion způsobů) i na sladko – v čele s povidlovým knedlíkem sypaným mákem a ležícím v jezeře vanilkové omáčky (germknödel) a především císařským trhancem (kaiserschmarrn). To jsou věci, které člověk nesmí vynechat, takže ať vás ani nenapadne dát si po těžké horské túře špagety s boloňskou omáčkou nebo prachsprostý šnicl s ‚hranami‘.

5. Saisonkarte

Nejlevnějším způsobem, jak objevit to nejlepší z Montafonu, je místní sezónní karta. Vydává se na různá období od tří dnů až na dobu jednoho roku a její cena začíná na 45 eurech. Že je to drahé? Ale kdeže. Za tento obnos získáte třídenní kartu, která vám pokryje všechny lanovky, denní vstupy do bazénu nebo volný průjezd jednou z nejhezčích silniček v celých Alpách. Obousměrný výlet lanovkou vás jinak vyjde tak na 15 až 20 eur, takže se karta sama zaplatí během jediného dne. A navíc – s kartou máte zdarma k dispozici všechny místní autobusy, které zajíždí do každé vesnice a staví u každé lanovky. Jsou to prostorné, klimatizované kolosy, s nimiž jejich řidiči umí zacházet a jsou všude včas. V sezóně jsou na každé zastávce jednou za hodinu, takže si snadno můžete naplánovat túru z bodu A do B, nechat auto zaparkované u svého aktuálního ubytování a užít si místní ‚vyhlídkovou‘ MHD.

6. Silničky

Auto se vám ale bude hodit, protože Montafon je protkán nádhernými alpskými silničkami. Většina z nich je zadarmo, např. Arlberg Pass, který vás obtočí celým údolím a vezme vás dokonce za roh do sousedního údolí, plného přepychových lyžařských středisek jako Ischgl. Silnice jsou perfektně upravené, s nádhernými výhledy a vévodí jim Silvretta Pass – jedna z nejhezčích alpských silniček vůbec – vedoucí k nádherně modrému jezeru Silvretta, kolem něhož lze podniknout řadu velkolepých výprav. Jde sice o placenou silnici, ale s výše uvedenou sezónní kartou máte neomezený vjezd zdarma.

7. Silvretta Classic

A proč sem máte vlastně už tenhle víkend? Inu, právě na zmíněné silničce proběhne závod Silvretta Montafon Classic – rallye veteránů, které se pravidelně účastní i mladoboleslavská Škoda. Ta letos vyšle do boje rallyový speciál Škoda MB 1000, ale také nádhernou Škodu Felicii z roku 1961, která je na podobné výletní silničky jako stvořená. Závodem se letní sezóna na Silvrettě již tradičně otvírá. Kromě desítek nádherných veteránů uvidíte i moderní vozy, protože souběžně se tu jede už několikátý ročník rallye elektromobilů. Vesničky se tedy o víkendu trochu více zalidní, v ulicích bude k vidění spousta nádherných aut a podle předpovědi má být přes třicet a slunečno. Tak na co ještě čekáte?

A kdyby to pro vás bylo přeci jen poněkud z ruky, vypravte se na téměř opačný konec Rakouska kousek od českomoravských hranic – do téhle kouzelné makové vesničky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články