fb pixel
Vyhledávání

5x doktoři klanící se před mrtvým pacientem, který někomu zachrání život

Zdroj: news.cn

Možná to vypadá, že v přelidněné Číně je lidský život jen spotřebním zbožím, stejně jako milióny výrobků, které odsud zaplavují svět. Přesvědčte se, že tomu tak rozhodně není.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 4.8.2015, 15:00

Tihle čínští chirurgové se klaní právě zemřelým dárcům orgánů (včetně malých dětí), díky nimž budou další lidé žít. Takhle vypadá respekt k životu, který nemůže potlačit žádný diktátorský režim.

1. 11letý čínský chlapec s rakovinou mozku zachránil několik dalších lidí

Teprve 11letý školák Liang Yaoyi z čínského Šen-čenu zemřel v důsledku mozkového nádoru. Krátce před smrtí se sám rozhodl darovat své orgány. Utrpení a bolest, které mu nemoc způsobila, úplně změnily jeho sny a touhy. Kdyby se mu podařilo přežít, chtěl se stát lékařem. Předtím toužil být velkým bossem, který bude vydělávat spoustu peněz, aby se v budoucnu mohl postarat o svoji matku. Ta si na fotografii, poté, co se lékaři třikrát poklonili jejímu synovi, zakrývá obličej rukama a pláče.

2. Ledvina malé holčičky darovala život starší ženě

Zdravotníci z pekingské nemocnice se v červnu v roce 2012 klanili maličké Feng Junxi. Její rodiče pocházející z města Čch’-feng ve Vnitřním Mongolsku se rozhodli darovat její orgány. Vděčná jim za to může být především Číňanka Xiao Li. Té ledvina mrtvé holčičky dala možnost dál žít.

3. Někdo další uvidí svět

Doktoři se před operací klaní muži, který se před svou smrtí rozhodl darovat své orgány. Jeho oční rohovka dovolí někomu dalšímu, aby se mohl dívat na svět "jeho očima".

Podle čínského práva je k darování orgánů potřebný souhlas nejen od dárce, ale i do všech jeho přímých příbuzných. Od roku 2007 jsou navíc zakázány transplantace od žijících dárců (kromě manželů a pokrevních příbuzných, případně přijatých členů rodiny). V nejlidnatější zemi na světě navíc často transplantacím brání kulturní a byrokratická omezení. Z konfuciánského pojetí víry totiž vyplývá, že tělo člověka je odvozeno od svých rodičů a darování něčích orgánů - a to i po smrti - může být považováno za urážku. Další překážkou je, že Číňané věří, že tělo člověka by mělo být pohřbeno neporušené, jinak to bude mít fatální následky pro jeho duši. Kromě toho, že Čína trpí nedostatkem darovaných orgánů, postrádá také odpovídající personál dohlížející nad byrokratickou stránkou věci, tedy organizace zodpovědné za sjednání dárcovství.

V České republice funguje celý systém opačně. Předpokládá se, že každý souhlasí s darováním svých orgánů. Pokud tedy nechcete, aby vaše orgány byly po vaší smrti darovány, je potřeba zapsat se do registru těch, kteří odmítají dárcovství. Leckdy ale dochází k situacím, kdy přestože si zemřelý třeba i přál své orgány darovat, pozůstalá rodina odmítne. Standardně jí bývá vyhověno.

4. Nehoda sebrala život 17leté dívce a dala ho dalším lidem

V listopadu roku 2012 se 17letá Wu Huajing z Yingde v čínské provincii Kuang-tung zranila při dopravní nehodě. Motorku, kterou řídila její kamarádka, smetl zemědělský vůz. Její zranění byla horko těžko slučitelná se životem. Po více než deseti dnech hlubokého kómatu museli lékaři konstatovat, že její mozek nevykazuje žádné odezvy.

Wu Huajing studovala lékařství a přála si, aby po její smrti byly její orgány darovány potřebným. Její rodiče se spolu s ostatními členy rodiny shodli, že by jejímu přání rádi vyhověli. Na snímku se náměstek čínského ministra zdravotnictví spolu s dalšími lékaři uklání dívce, která chtěla pomáhat už za života. Její otec později litoval jen toho, že nedal souhlas s darováním orgánů už dříve - mohlo tak být zachráněno ještě víc lidí.

5. Dvouletá Qiqi zachránila čtyři lidi

Dvouletá Qiqi z malé vesničky v čínské provincii Chu-nan, u níž lékaři diagnostikovali mozkovou smrt v únoru roku 2014, trpěla těžkým vrozeným srdečním onemocněním. Infekce v plicích u ní vyústila v srdeční selhání. Poté, co se rodiče dozvěděli zdrcující zprávu, učinili těžké rozhodnutí - darovat orgány své dcery. Obě její ledviny, játra a rohovky pomohly čtyřem pacientům se selháním orgánů a slepotou.

Anketa

Souhlasíte s darováním svých orgánů po smrti?

Anketa se načítá...
A TADY máte 12 způsobů násilné smrti, která vás ještě nepostihla.

Podobné články

Doporučujeme

Další články