fb pixel
Vyhledávání

3 kategorie sopek - jaké vlastně máme v Česku?

České středohoří, okolí Chebu, Jeseníky. Česko má sopek opravdu hodně a některé z nich jsou docela mladé. Jaká je šance, že budou někdy v budoucnu chrlit lávu? Jak říká James Bond: Nikdy neříkej nikdy.

Václav Rybář
Václav Rybář 20.8.2015, 17:00

1. Aktivní

Aktivní sopka je... aktivní sopka. Může se to projevovat dýmem, zvýšenými otřesy v okolí nebo dokonce i nějakým tím výronem magmatu. Pro sledování aktivních sopek mají vědci škálu o čtyřech stupních intenzity. Neutrální sopka se už několik let chová stejně a všechny měřené údaje zůstávají dlouhodobě v mezích neměřitelné odchylky. Jakákoliv odchylka, byť náhodná, přesouvá sopku do stádia doporučeného pozorování. Pokud je odchylek víc, případně se stane něco nepředvídatelného, je okamžitě sopka zařazena do fáze bedlivého sledování (oranžová výstraha). Pokud příznaků přibývá a měřené hodnoty rostou, vyhlašuje se červené varování před erupcí. K eskalaci této intenzity často dochází v řádu dní až hodin, některé sopky o případném chrlení dávají vědět pozvolna, jiným prostě "rupne v kouli". Stejně tak si ale sopka může jen nenápadně ulevit, a pak se zase uklimbat k spánku.

2. Spící

Mezi spící a aktivní sopkou je hranice, kterou si každý vědec vykládá jinak. Někteří vám řeknou, že žádné spící sopky neexistují. Jen ty, co vyčkávají. Navíc podle některých parametrů může být spící sopka aktivní a naopak. To, že spící sopka v našich časech (nahrubo se určuje v posledních deseti tisících letech) nevybuchla, ještě neznamená, že v jejím okolí nemůže probíhat nějaká přidružená aktivita, kterou si ovšem laik se vulkanickou činností ani nespojuje. Např. české sopky jsou staré od deseti do jednoho milionu let a jsou obecně považovány za spící nebo vyhaslé (o tom níže). Probudit by se mohly, kdyby došlo k výraznému pohybu litosférických desek. To ale neznamená, že na našem území nemáme žádné důkazy o jejich aktivitě - tedy kromě oněch panoramat plných krásně tvarovaných kopců. Stačí si zajet třeba do Františkových lázní. Termály nejsou nic jiného než spodní voda nahřívaná magmatem. Jde o tzv. postvulkanickou činnost, tedy přímý důkaz o řádění sopek na našem území. Magma chladne až milion let, protože hornina dobře udržuje teplotu. Termály samy o sobě tedy nejsou ukazatelem toho, že sopka bdí, jasně však dokládají, že v minulosti soptila.

Vědci každoročně přesouvají hned několik aktivních sopek do stádia spících, částečně aby uklidnili veřejnost. Jasná pravidla založená na faktech ale neexistují. Mění se jen pravděpodobnost, se kterou k erupci dojde.

3. Vyhaslé

Tady se jedná o sopky, které soptily před milionem let nebo ještě dříve. Momentálně v jejich okolí neprobíhá žádná aktivita, některé z nich jsou dokonce i částečně zborcené z poslední erupce a nikdo se jich tedy nemusí bát. Zatím. Vědci vám totiž potvrdí, že na místě prehistorických sopek často po několika milionech let vyrašily sopky nové. Proč by si magma razilo novou cestu zemskou krustou, když už má jedno potrubí hotové z dřívějška? Použití stejného komína je velmi pravděpodobné, jedná se o cestu nejmenšího odporu, a proto jsou i vyhaslé sopky považovány za potenciální nebezpečí.

Základní otázka tedy přesně v duchu katastrofických filmů nezní jestli, ale kdy. A jestli vás sopky přitahují, na tuhle osmičku se můžete zajít mrknout.

Podobné články

Doporučujeme

Další články