fb pixel 16 důkazů, že kočky jsou vlastně zakuklení vědci – G.cz
Vyhledávání

16 důkazů, že kočky jsou vlastně zakuklení vědci

Zdroj: sadanduseless.com

Tolik nefalšovaného a hlubokého zájmu o věci kolem nás se jen tak nevidí.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 15.10.2015, 15:50

S kočkami bývá často psina. Když se rozhodnou něco zkoumat, nezadají si s vědeckými pracovníky. Jejich ‚výzkum‘ je totiž plně pohltí a výsledky bývají všelijaké. Akorát že na rozdíl od zakaboněných bílých plášťů při tom působí extrémně roztomile.

Často se terčem jejich zájmu stáváme i my. Vystačí si ale i samy se sebou, případně s tím, co dům dal.

1. Fascinující

2. Zajímavé

3. Opravdu fascinující

4. Zajímavé

5. Co je tohle?

6. Zajímavé

7. Fascinující

8. Fascinující

9. Fíha!

10. A co je jako tohle?

11. Fascinující

12. Zajímavé

13. Fascinující

14. Zajímavé

15. A copak je tohle?

16. A vy jste jako kdo???

Vědci a kočky – to je kapitola sama pro sebe. Nejznámější vědeckou teorií, která s nimi má co do činění, je myšlenkový experiment zvaný Schrödingerova kočka. Roku 1935 s ním přišel rakouský teoretický fyzik Erwin Schrödinger, který tak prostřednictvím jednoduchého příkladu poukázal na nesrovnalost interpretace kvantové mechaniky při přechodu mezi subatomickým a makroskopickým světem.

V teoretickém pokusu je kočka neprodyšně uzavřena v krabici, skrze kterou ji nelze pozorovat. Kromě ní je tam ještě přístroj s radioaktivním nuklidem a nádoba s jedovatým plynem. Po hodině od jejího uzavření do krabice je 50% pravděpodobnost, že se nuklid rozložil. Přístroj v případě jeho rozložení reaguje tak, že uvolní plyn, který kočku otráví.

Jenže podle principů kvantové mechaniky, mezi jejíž zakladatele Schrödinger patřil, se nuklid, který nikdo nevidí/nepozoruje, nachází v tzv. superpozici stavu jak rozloženého, tak nerozloženého nuklidu. Jakoby v obou stavech zároveň. Tím pádem by i kočka měla být zároveň teoreticky živá i mrtvá v ten samý moment.

Pokud ale krabici otevřeme, nevybafne na nás určitě zombie kočka. Uvidíme pouze jeden z výše uvedených stavů. Kočka prostě a jasně nemůže být živá i mrtvá zároveň.

Účelem experimentu, který Schrödinger pochopitelně nikdy v praxi nevyzkoušel (tedy alespoň to vždy tvrdil), je poukázat na to, že teorie kvantové mechaniky je nekompletní a některé její zákony neodpovídají holé skutečnosti. Kočka prostě musí být buďto živá, nebo mrtvá, stejně jako nuklid rozložený, nebo nerozložený.

A SEM se podívejte na 7 koček na drogách.

Podobné články

Doporučujeme

Další články