1. Apač (Burt Lancaster)
Kovbojové jsou z Hollywoodu a indiáni z rezervace, ne? V padesátých letech si Hollywood myslel, že zvládne odehrát obojí, zvlášť když má být Apač hlavním hrdinou. A tak do titulní role obsadili Burta Lancastera, modrookého rudocha jako bič. Tenkrát padlo za vlast hodně make-upu.
2. Čingischán (John Wayne)
Další ukázka toho, že hvězdný svit může zcela zastínit racionální uvažování. Všichni vědí, odkud Čingischán pochází, a rozhodně to není z Iowy, kde se narodil John Wayne. Jenže Wayne tu roli chtěl, takže ji taky dostal. A maskér se pořádně zapotil.
3. Čajovna u srpnového měsíce (Marlon Brando)
Vynikající komedie o japonském Švejkovi, který na Okinawě rozvrací americkou posádku zevnitř. Marlon Brando byl geniální herec, ale Japonce prostě odehrát nemohl, ať už špulil obočí jakkoliv.
4. Snídaně u Tiffanyho (Mickey Rooney)
Jedna z nejrasističtějších postav v jedné z největších klasik. Mickey Rooney si svého Asiata s mizerným chrupem, mizerným zrakem a mizerným chováním opravdu vychutnal. Do čínské čtvrti ale po premiéře asi chodit nesměl.
5. Oko bere (Jim Sturgess)
Úspěšná kniha Bena Mezricha vypráví o asijských studentech bostonské vejšky MIT, kteří rozloží Las Vegas díky matematickému triku s počítáním karet. Hollywood se rozhodl knihu adaptovat, ale předem vzdal asijský casting, když do hlavních rolí obsadil Jima Sturgesse a Kate Bosworth.
6. Prince of Persia (Jake Gyllenhaal)
Adaptace slavné videoherní série měla být blockbusterovou senzací v měřítku Pirátů z Karibiku. Taková hitovka ale potřebuje slavnou tvář v hlavní roli, a nikoliv nějakého Peršana. Nakonec se vzal Jake Gyllenhaal ozářený kalifornským solárkem a do role princezny byla obsazena britská herečka Gemma Arterton s výraznými očními linkami. Mise splněna!
7. Dragon Ball (Justin Chatwin)
Šílený japonský ‚raníček‘, ve kterém si to animovaní supermani s podivnými účesy rozdávají tak, že po sobě levitujíc třicet minut v kuse metají obří ohnivé koule, se už z principu adaptovat nedá. Američtí producenti to přesto zkusili a do hlavní role, aniž by cokoliv změnili na asijské mytologii, obsadili kalifornského teenagera. Byl to propadák obřích rozměrů.
8. Poslední vládce větru (Nicola Peltz / Jackson Rathbone)
Podobný případ jako u Dragon Ballu, s tím rozdílem, že Poslední vládce větru měl být slavným návratem M. Night Shyamalana (Šestý smysl, Znamení) a jedním z největších filmů letní sezóny. Obludně propadl, protože nikoho nezajímal dvousetmilionový epos postavený na základech animovaného seriálu pro děti. Většina Asiatů v animáku byla navíc totálně vybělena, přesně jako ti dva na obrázku.
9. Argo (Ben Affleck)
Hlavním hrdinou událostí, které stojí za Argem, byl agent Tony Mendez. Zní vám to mexicky? Tony Mendez totiž byl Mexičan jako poleno, jen mu dát klobouk, harmoniku a kaktus. Jenže jednou z Affleckových podmínek bylo, že si kromě režie zahraje i hlavní roli. Nechal se ostříhat podle hrnce a to zjevně mělo stačit. Argo je příjemná oddechovka, ale rasovým ohýbáním to jenom začíná, od skutečných událostí se totiž odklání poměrně výrazně. To je ale na jiný článek.
10. Hunger Games (Jennifer Lawrence)
Hrdinka knižního megahitu je v tištěné předloze filmové série popsána jako dívka tmavší, olivové pleti. Je sice pravda, že Jennifer Lawrence je v Hunger Games oproti svému přirozenému odstínu trochu šmrncnutá do hněda, ale v knize je zjevně popsána jako míšenka, zatímco casting na roli zněl „běloška 15-20 let“. Tak alespoň že umí celkem slušně hrát.
A TADY máte 9 kultovních a hlavně nestrašidelných halloweenských bijáků.