V průběhu historie lidského rodu byla v rukou mnoha jedinců shromážděna pohádková bohatství. Vláda nad říšemi a vítězné boje s konkurenty stejně jako investice a budování obchodních impérií – to jsou nejčastější a mnohdy nevybíravé způsoby, které dnes v poklidu vynalézající, obchodující či dědickým řízením obdarovaní boháči jistě vůbec neznají. Kdo byli tedy nejbohatší lidé historie?
Následující žebříček neberte jako historicky bezchybný – dali jsme dohromady pouze ty osoby, u nichž je možnost dnes prokázat alespoň odhadem výši jejich majetku. Proto v něm chybí figury jako Alexandr Veliký, Čingischán, Král Šalamoun a vůbec mnozí vládci římští, egyptští a později i ti církevní, ačkoli jistě za svého života ovládali nezměrné majetky.
Ty se však dnes dají odhadnout pouze v tak širokém rozptylu, že dělat takové odhady nemá prakticky cenu. Stejně tak zde možná budete postrádat bohaté dynastie jako Rotschildy nebo Medicejské, jenže v jejich případě se bohatství soustřeďovalo (a tím pádem rozdělovalo) v rukou více osob. A tady už je těch deset nejbohatších, s odhadovaným přepočtem jejich majetků na dnešní ceny v amerických dolarech:
10. Cornelius Vanderbilt (185 miliard)
Zdroj: commons.wikimedia.org
Muž, který byl v 19. století v Americe nejprve úspěšným podnikatelem v lodní dopravě a posléze se proslavil stavbou železnic. Jeho jméno má dodnes přinejmenším v USA velkou váhu, stejně jako potomci z jeho rodu, téměř všichni multimilionáři. Většinu bohatství získal až ke konci života, kdy mohl díky skončení Občanské války začít s velkou expanzí železničních tratí.
9. Henry Ford (199 miliard)
Zdroj: Collections of Henry Ford
Jedna z největších figur nejen americké průmyslové a obchodní historie. Bohatství mu přinesla zejména pásová automobilová výroba, díky které se jeho stroje masově rozšířily. Jak velký vliv asi měl na Fordovy finanční majetky jeho velký obdiv k Adolfu Hitlerovi, údajně po jistou dobu ztělesňovaný portrétem v továrníkově pracovně?
8. Muammar Kaddáfí (200 miliard)
Foto: Profimedia.cz
Současníkům bezesporu nejbližší člověk z tohoto žebříčkům aspoň co se doby svého života týče. Teď na konci října to byly teprve - nebo snad už - tři roky od jeho smrti. Podle dostupných údajů ovládal majetky v hodnotě dvou set milionů dolarů, které se mu povedlo nashromáždit během jeho dvaačtyřicetileté vlády nad Libyí. On sám sice prohlašoval, že žádné velké majetky ve skutečnosti nemá, ale v reálu bylo dosti obtížné odlišit, co patří jemu nebo jeho příbuzným a co je oficiálně tzv. majetkem státu.
7. Vilém Dobyvatel (209 až 229 miliard)
Zdroj: commons.wikimedia.org
První Norman(ďan) na anglickém trůně, na který usedl v roce 1066 a zůstal dalších jednadvacet let. Nejprve ale musel Anglii dobýt, z čehož pramenila první velká část jeho majetků - sebral je poraženým nepřátelům, kteří proti němu při invazi na ostrovy bojovali. Po dobytí Anglie se proti němu začali bouřit i další angličtí šlechtici - Vilém vzpoury potlačoval a vzpurným šlechticům za odměnu zabavil jejich panství.
6. Jakob Fugger (221 miliard)
Autor: Albrecht Dürer, zdroj: commons.wikimedia.org
Nejen v tomhle přehledu poměrně neznámá historická figura, která však byla ve své době schopna nashromáždit stamiliardové majetky, to vše díky obchodování a "ranému bankovnictví". Fugger žil v letech 1459 až 1525 v Augsburgu (česky Aušpurku), kde se narodil i zemřel. Jeho hlavní aktivity zahrnovaly obchodování s látkami (textilními) ve státech na území dnešní Itálie, ale vlastnil a provozoval též některé stříbrné a zlaté doly na našem území a v Uherském království.
Vítěznou pětici najdete na následující straně...