10 nejprodávanějších aut v USA

Obrázek uživatele Vaclav Rybar
07.02.2015, 11:00

V hollywoodských filmech vidíte svalnaté káry s osmiválci a obří pick-upy, realita na amerických silnicích je ale značně odlišná. Vládne nuda a šeď stejně jako všude jinde.

Nejprve tedy uveďme věci na pravou míru, abychom americkým řidičům nekřivdili. Na špici každoročního žebříčku prodejů se už čtyři desítky let vyhřívá Ford F-150. Je to tažný kůň, miláček podnikatelů, farmářů i řidičů s velkým egem. Každoročně se jich prodá sedm, osm stovek tisíc. Potud se realita kryje s hollywoodskou iluzí. Pokud ale máte pocit, že kromě pick-upů jezdí po USA především drahé evropské sporťáky nebo tzv. muscle cars, pak vás žebříčky prodejů rychle vyvedou z omylu. I v roce 2014 vládly zaměnitelné sedany, především japonské provenience.

Nadvláda Japonců je tak drtivá, že se v žebříčku umístily jen tři domácí automobily - Ford Fusion, Ford Escape a Chevrolet Cruze (u toho je to s americkým původem ale trochu na vážkách, tohle auto má v sobě mnohem víc Opelu, než by General Motors byl ochotný připustit). Všechny ostatní příčky si pro sebe ukradly japonské automobilky, v čele s Toyotou a její Camry - sedmnáct let nepřekonaným bestsellerem v kategorii sedanů. Honda se svým Accordem se sice na zdánlivě nesestřelitelnou Camry začíná dotahovat, ale bude to ještě běh na dlouhou trať. Srovnatelný Ford Fusion se objevuje až na sedmé příčce.

Důvody dominance nemastných a neslaných japonských vozů? Cena, užitná hodnota a spolehlivost. Tohle jsou auta pro přesun z A do B. Tohle jsou auta, která kupujete selským rozumem a naprosto racionálně. Benzínové hlavy mohou reptat nad generickým designem a průměrnými jízdními vlastnostmi, ale dav si žádá levné a funkční auto. A také ho dostává. Překvapivě nikoliv od domácí automobilky.

Nebuďte tedy překvapení, až do Ameriky zavítáte, že vám v autopůjčovně nabídnou Japonce nebo Korejce, a nikoliv Ford Mustang, po kterém srdce každého nezkušeného Evropana baží. Mustang je v půjčovně sportovní prémie, za základní cenu dostanete holobytně vybaveného asijského dělníka. A možná mu nakonec přijdete na chuť, protože narazit dneska v branži na vyloženě mizerné auto chce vysloveně štěstí. Stejně tak je ale jako šafránu aut opravdu řidičských, za jejichž volantem se budete spokojeně řehnit jako malé děcko. Rozhodně je nehledejte v následující desítce nejprodávanějších aut v USA.

1. Toyota Camry (428 606 vozů)

2. Honda Accord (388 374 vozů)

3. Nissan Altima (339 948 vozů)

4. Honda CR-V (335 664 vozů)

5. Toyota Corolla (335 019 vozů)

6. Honda Civic (325 981 vozů)

7. Ford Fusion (306 860 vozů)

8. Ford Escape (306 212 vozů)

9. Chevrolet Cruze (273 060 vozů)

10. Toyota RAV4 (267 698 vozů)

A TADY máte 10 aut, do kterých se vyplatí investovat.


Komentáře

Doporučeno pro vás