fb pixel
Vyhledávání

"Seamusi, jdeme k urně!": Irsko čekají v únoru předčasné volby. Země potřebuje i kvůli brexitu silnou vládu.

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Irsko čekají příští měsíc volby. Premiér Leo Varadkar oznámil svůj záměr požádat prezidenta, aby rozpustil parlament. Irové se tak s největší pravděpodobností vydají k volebním urnám již 8. února.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 14.1.2020, 14:26

Menšinová vláda končí

Čtyři roky agónie končí. Tak popsal jeden z irských poslanců rozhodnutí premiéra ostrovní země Leo Varadkara vyhlásit na únor předčasné parlamentní volby. Od posledního hlasování v roce 2016 vládla Irsku menšinová vláda strany Fine Gael, která se po dlouhém povolebním jednání nakonec dohodla na toleranci ze strany uskupení Fianna Fáil. Obě strany, které spojuje podobný program i středopravá politická orientace, skončily ve volbách z roku 2016 s podobným výsledkem, kdy vládnoucí Fine Gael získala 50 křesel, zatímco Fianna Fáil obsadila 44 míst. V irském parlamentu, který čítá na 158 poslanců, tak ani jedna strana nemohla sestavit funkční většinu – do té doby populární labouristé, kteří byli menším koaličním partnerem Fine Gaeul, utrpěli tvrdou porážku, kdy z voleb vyšli s pouhými 7 poslanci.

I když novináři spekulovali, že se obě největší strany pokusí sestavit velkou koalici, a to i díky svému podobnému programu, oba předsedové toto odmítali. Nakonec po zdlouhavých dvouměsíčních jednáních bylo dosaženo kompromisu, kdy se Fianna Fáil zavázala tolerovat menšinovou vládu Fine Gael a nestraníků. Toto vládnutí ovšem nebylo vůbec harmonické a naprostá většina komentátorů neočekávala, že se vláda udrží u moci po celé pětiletí volební období. Tyto předpoklady se vyplnily dnes, když irský premiér Leo Varadkar oznámil, že požádá v souladu s ústavou prezidenta Michaela D Higginse, aby rozpustil parlament. Parlamentní volby by se tak měly v zemi uskutečnit v sobotu 8. února.

Repete z voleb z roku 2016?

Volby přicházejí v napjatém období, kdy se očekávají potíže spojené s plánovaným odchodem Spojeného království z Evropské unie, který má po několika odkladech konečně proběhnout k 31. lednu tohoto roku. Vzhledem ke složité situaci, která dodnes panuje v britském Severním Irsku, tak bude muset nová vláda řešit doposud neobjasněný nový režim, který má na rozděleném ostrově panovat po vystoupení Británie z Evropské unie. I z těchto důvodů tak Irové doufají, že nová vláda, která z voleb vzejde, bude mít silnější pozici než nejistá menšinová administrativa, jež zemi doposud vládla.

Podle prvních průzkumů to ale vypadá, že Irsko čeká stejný výsledek jako před čtyřmi lety. Obě největší strany mají totiž podle expertů velice vyrovnané preference – prosincový průzkum jim oběma přisuzuje shodně 27 % hlasů, což se téměř neliší od situace z roku 2016, kdy obě strany získaly okolo 25 % všech odevzdaných volebních lístků. Další strany jako například levicová Sinn Féin či stále více se propadající labouristé jsou v průzkumech až za oběma středolevými uskupeními. Navíc jejich levicová politická orientace vylučuje nějakou funkčnější povolební spolupráci. Tak uvidíme, jak to v Irsku dopadne.

Podobné články

Doporučujeme

Další články