fb pixel
Vyhledávání

Scotland Yard dostal své jméno podle neexistujícího skotského paláce

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Když se řekne Scotland Yard, pravděpodobně vidíte mlhu, kabáty, revolvery, vestičky a gentlemany, kteří mlátí jiné gentlemany v zapadlých uličkách historického Whitechapelu. A to rozhodně není špatná představa, ale Scotland Yard také vstoupil do jednadvacátého století. Chrání královskou rodinu a celý Londýn už skoro dvě stě let.

Jan Studnička
Jan Studnička 29.9.2020, 16:54

Scotland Yard?

V Londýně stál kdysi Whitehallský palác, který dal název i přilehlé ulici. Whitehall street. Palác shořel při velkém požáru koncem sedmnáctého století, ale ulice zůstala. Dneska ji najdete v centru Londýna, v oblasti Westminster. To znamená, že je nedaleko budovy Parlamentu, coby kamenem dohodil od Downing Street, a je to důležitá dopravní tepna města, takže na téhle ulici najdete spoustu důležitých vládních nebo městských budov.

Díky koncentraci moci v téhle jedné malé části města se tak začal název Whitehall používat nejenom pro ulici, ale i přilehlou oblast a časem se dokonce Whitehall stal synonymem pro britskou administrativu.

Legenda říká, že v jedné konkrétní sekci Whitehallu si chtěli začátkem devatenáctého století vybudovat skotští králové svou londýnskou rezidenci. Ke stavbě nikdy nedošlo, ale všichni znali to místo, kde se stavět mělo. Takže když se 29. září 1829 stěhovala nově vzniklá londýnská policie do vlastní budovy a všichni se ptali, kde jako bude sídlit, říkalo se: „No na tom skotským plácku.“ The Scotland Yard.

Na začátku byla jen tisícovka chlapů

Původně tedy The Scotland Yard bylo jenom označení budovy, ve které policie sídlila, ale víme, jak to s těmi názvy je. Stejně jako Whitehall, stejně jako Pentagon kupříkladu, i Scotland Yard se postupně začal používat jako označení nejen pro budovu, ale i pro samotnou Metropolitní policii.

Vůbec prvním komisařem Scotland Yardu se stal právě v září 1829 sir Richard Mayne, jenž dodnes drží rekord jako nejmladší komisař a zároveň nejdéle sloužící. Dělal to celých devětatřicet let. Mayne začínal s tisíci muži, během své kariéry dostal počet policistů na osm tisíc a desetkrát zvětšil oblast, kterou původně Yard chránil.

Za těch necelých dvě stě let svého fungování se Scotland Yard stěhoval celkem čtyřikrát, vždycky je to léta chystaná operace a většinou je jejím důvodem to, že se rozšiřují jejich řady a zavádějí nová specializovaná oddělení. Dnes Yard sídlí ve dvacetipatrovém administrativním bloku ve Westminsteru a před budovou mají hrdě napsáno The New Scotland Yard, protože za ta léta se Yard stal synonymem precizní policejní práce.

Metropolitní policie má na starosti celý širý Londýn… kromě Londýnské City, kterou chrání City of London Police, protože celá oblast technicky nespadá pod Londýn. Ale obě instituce spolu úzce spolupracují. Jinak pod Yard spadají i protiteroristické jednotky, ochrana politiků a královské rodiny. Takže… Yard save the Queen.

Podobné články

Doporučujeme

Další články