fb pixel Schválené prodloužení prominutí DPH na respirátory připraví stát o půl miliardy korun – G.cz
Vyhledávání

Schválené prodloužení prominutí DPH na respirátory připraví stát o půl miliardy korun

Zdroj: By NASA/GCTC/Andrey Shelepin - https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/50371993727/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94364317

Kvůli rozhodnutí ministryně financí Aleny Schillerové bylo prosazeno dvouměsíční prodloužení prominutí DPH na respirátory FFP2 a vyšší, což připraví stát zhruba o půl miliardy korun. Více si přečtete v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 24.8.2021, 10:55

Respirátory zůstanou bez DPH

Ministryně financí Alena Schillerová dnes na vládě prosadila dvouměsíční prodloužení prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Až do konce letošního ledna byly tyto zdravotní pomůcky daněny základní sazbou 21 procent.

Vzhledem ke stále povinnému nošení respirátorů kategorie FFP2 ve vnitřních prostorách a MHD dvouměsíční prominutí daně připraví veřejnou kasu o zhruba 480 milionů korun. Výpočet vychází z předpokladu průměrné denní spotřeby daných respirátorů v ČR v počtu zhruba pěti milionů kusů, a to při průměrné ceně 7,50 koruny za jeden respirátor.

Cenové rozpětí je v případě respirátorů typu FFP2 v současné době zhruba od pěti do deseti korun za kus, jak vyplývá z dat Mall.cz.

Uvedená průměrná denní spotřeba je dána několika okolnostmi, včetně možnosti respirátor dezinfikovat a použít jej tak opakovaně. Současně zdaleka ne všichni obyvatelé ČR budou respirátor muset využít každý den, zejména pak ne o víkendech.

Snížení potenciálního inkasa o 480 milionů korun je plně přijatelné, pro veřejné rozpočty nebude za současného stavu znamenat výraznější problém.

Prodloužení prominutí DPH u respirátorů FFP2 je sociálně vstřícným krokem. Déletrvající povinnost nosit respirátory v MHD nebo ve vnitřních prostorách by v ČR totiž mohla znamenat značnou finanční zátěž zejména pro nejchudší pětinu českých domácností.

Ke snížení nebo zrušení 21procentní DPH na ochranné pomůcky proti šíření koronaviru vyzvali v zimě vládu sami výrobci respirátorů. I proto pak snížení DPH do konečné ceny promítli. Cena respirátorů i díky snížení DPH prokazatelně klesla. V řadě případů třeba na polovinu ceny, kterou měly ještě letos v prvním čtvrtletí. Například Tex-Tech Respirátor FFP2 Premium NR prodávaný na Mall.cz zlevnil z dubnové ceny devíti korun za kus na nynějších pět korun za kus (viz graf výše).

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články