fb pixel S Vetřelcem se mohla utkat Meryl Streep: Všechno, co jste chtěli vědět o nejlepších filmech Ridleyho Scotta a báli jste se zeptat – G.cz
Vyhledávání

S Vetřelcem se mohla utkat Meryl Streep: Všechno, co jste chtěli vědět o nejlepších filmech Ridleyho Scotta a báli jste se zeptat

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Je autorem těch nejúspěšnějších blockbusterů, zejména žánru sci-fi dal hned dvě kultovní pecky – Vetřelce a Blade Runnera. Režisér Ridley Scott je bezpochyby velikánem filmu a včera oslavil už 86. narozeniny. Na jeho počest jsme dali dohromady osm zajímavostí o něm a o jeho nejslavnějších počinech. Věděli jste třeba, že...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 29.11.2023, 12:17

1. Dynastie režisérů

Ridleyho mladší bratr Tony byl jako režisér také poměrně známý, natočil třeba Spy Game nebo Posledního skauta. Vůbec nejzásadnějším kouskem jeho kariéry je bezesporu Top Gun. Svůj život ukončil sebevraždou v roce 2012, důvodem byl pravděpodobně nález zhoubného nádoru na mozku. A Ridleyho děti také nepadly daleko od stromu. Oba synové, Jake a Luke, a stejně tak jeho dcera Jordan se věnují natáčení reklam.

2. Jiná Ripley

Scottovo životní dílo je bezpochyby Vetřelec. Jeho symbolem je kromě vesmírného monstra také Sigourney Weaver jako Ellen Ripley. Chybělo ale málo, a roli dostala Meryl Streep. Tu však krátce před natáčením zasáhla životní tragédie – zemřel jí přítel, a tak Scott part nabídl Weaver. Stejně tak se ve filmu mohl objevit Harrison Ford, jenže ten si zas chtěl po Hvězdných válkách od sci-fi trochu odpočinout. Se Scottem se v tomto žánru sešli o několik let později při natáčení Blade Runnera.

3. Hadí žena ve skle

Svůdná, potetovaná a hady milující replikantka Zhora utíká před Deckardem a během toho proskočí skrze několik panelů skla. Ikonická scéna z Blade Runnera, kterou ovšem v původní verzi Zhorina představitelka Joanny Cassidy nemohla sama odehrát – musela za ni zaskočit kaskadérka. Když Scott v roce 2007 film digitálně „restauroval“, povolal ale Joannu zpátky na plac, nechal ji obléct do původního kostýmu, nalíčit a scénu s ní přetočil před zeleným plátnem. Pak zaútočili trikaři a původní i nový materiál spojili v jeden.

4. Tři otázky Stevena Spielberga

Další slavný kus ze Scottovy dílny je Gladiátor. Snímek měla pod palcem distribuční společnost DreamWorks, kterou založil Steven Spielberg. Když za ním přišel scenárista Gladiátora David Franzoni, aby mu film prodal‘, Spielberg se prý zeptal jen na tři věci – jestli to bude o pravých starověkých gladiátorech, jestli se bude natáčet v Koloseu a jestli tam bude hodně soubojů s meči a zvířaty. Franzoni odpověděl třikrát ano, a Spielberg dal projektu zelenou.

5. Odmítnutý Clooney

Když Scott dělal konkurzy na vedlejší postavy v Thelmě a Luise, na roli J. D., kterého nakonec hrál Brad Pitt a byl to začátek jeho velkého průlomu, se hlásil jiný hollywoodský fešák – George Clooney. Zkoušel to pětkrát, jenže ani jednou neuspěl. Po letech pak přiznal, že film hrozně dlouho neviděl, protože tu křivdu nemohl zapomenout.

6. Autentický jestřáb

Černý jestřáb sestřelen patří mezi veterány nejoblíbenější novodobý válečný film. Prý proto, že se zaměřuje na perspektivu vojáka v momentě, kdy se mise pokazí, ale také díky velké autenticitě. Je pravda, že během natáčení se používaly skutečné helikoptéry a například rychlé slaňování je tu taky reálné. Ve filmu totiž místo komparzistů účinkovali skuteční vojáci.

7. Muž bez tváře a beze jména

Scott má na kontě i brutální pokračování Mlčení jehňátek – Hannibala. Snímek je hvězdně obsazen, ve verzi určené pro kina ovšem v titulcích nenajdete Garyho Oldmana, který v šílené masce odehrál part Masona Vergera. Oldman tvrdí, že šlo o malý vtípek produkce: „Přišlo nám příznačné, aby muž bez tváře neměl ani jméno,“ vysvětlil několikrát. V kuloárech se ale říká, že si přál vidět své jméno vedle Hopkinse a Julianne Moore, a když to režisér nepovolil, urazil se.

8. Marťan ve vesmíru

Film, který znamenal zmrtvýchvstání Matta Damona, se stal nečekaným úspěchem. Věděli jste, že jedna stránka ze scénáře Marťana se skutečně podívala do vesmíru? NASA ji před prvním testovacím letem umístila do Orion Multi-Purpose Crew Vehicle, který by jednou mohl na Mars vozit lidi.

A tady 8 stupidních linek v populárních seriálech.

Podobné články

Doporučujeme

Další články