Je libo vánoční kuřátko?
Zatímco u nás si na Štědrý den pochutnáváme na kaprovi či řízečku s bramborovým salátem, v takovém Japonsku to mají úplně jinak. Tato vzdálená země totiž Vánoce v podstatě neslaví, teda s výjimkou tamější křesťanské menšiny, která ale tvoří pouhé 1 % populace. Nicméně, vlivem globalizace a silného vlivu amerického způsobu života se tento křesťanský svátek přeci jen do místní kultury částečně dostal. Japonci tak sice Vánoce moc neprožívají, ovšem tu a tam si nějaký ten dárek dají. Místní obchody jsou pochopitelně vyzdobeny stejně jako ty naše, a navíc je to pro lidi výmluva, proč uspořádat večírek. Ale jednu tradici Japonci přeci jen pravidelně a nadšeně slaví – tou je vánoční večeře v KFC. Ano, čtete správně. Místní pobočky kentuckého fastfoodu se smaženým kuřetem během Vánoc navštíví více než čtyři miliony Japonců. Odkud pochází tento vskutku bizarní národní zvyk?
První pobočka KFC byla v Japonsku otevřena v roce 1970. Takeshi Okawara, absolvent Harvardu a vedoucí jednoho z místních KFC podniků, zaslechl někdy v té době na Vánoce skupinku turistů z Ameriky. Ti si stěžovali, že si v Japonsku nebudou moct užít tradiční americkou vánoční večeři s nadívaným krocanem. Načež pan Okawara dostal geniální nápad – když si lidé nemohou dát krocana, tak co jim naservírovat kuře, které je v podstatě takovým krocanem pro chudé? Přišly Vánoce 1974 a Okawara se rozhodl ve svém KFC nabízet speciální vánoční porci kuřete. Aby svůj plán dovedl do dokonalosti, vyzdobil svůj podnik vánočními světýlky, a navíc nasadil soše zakladatele kolonela Sanderse červenobílou čepici, díky které vypadal maskot společnosti úplně stejně jako Santa Claus. Okawara následně svým zákazníkům vysvětlil, že Američané již dávno krocana nejedí, protože je zbytečně drahý, a proto si moderní americké rodiny na Vánoce dopřávají smažené kuře.
Kuřátko s vínem
Světe div se, jeho plán zafungoval naprosto fenomenálně. Během čtyř let se vánoční nabídka KFC rozšířila po celém Japonsku a již od 80. let se na vánoční večeři z Kentucky, k níž se podává červené víno, stojí celé fronty. Místní děti si pak myslí, že se jedná o normální vánoční tradici. Pan Okawara pak vše ještě umocnil, když byl nedlouho po své úspěšné kampani pozván do celonárodního rozhlasu. Místní moderátor se ho ptal, zda si náhodou nevymýšlí, když tvrdí, že Američané vyměnili krocana za kuře. Okawara chvilku váhal a nakonec se rozhodl zalhat. Tato lež, za kterou se mimochodem dodnes stydí, z něj nakonec udělala ředitele celé japonské divize KFC. Té vládl dlouhých 20 let.
Dnes se Japonci každý rok scházejí na tzv. Kurisumasu ni wa Kentakkii neboli Vánoční Kentucky a společně oslavují pro ně cizí svátek. Ale co si budem, ono to smažené kuře do řízku zas tak daleko mít nebude.
A tady si přečtěte o adventních kalendářích.