Hraní jako profesionální činnost
Se vzestupem hraní jako trávením volného času přišel ještě další fenomén: hraní jako profesionální činnost. Soutěživost se ani videohrám nemohla vyhnout, tak mezi často nejoblíbenější tituly patří ty, ve kterých si to můžou hráči vyřídit pěkně mezi sebou. A takové vyřizování je ve hrách mnohem zajímavější než "IRL" (in real life). Figurují v něm totiž samopaly, granáty a nože.
A právě hraní po síti s živými protivníky dalo základ tzv. progamingu, které celé soupeření mezi hráči a jejich týmy posouvá do sféry, kde vítěze čeká i tučná finanční odměna. A konečně není v zlatých mincích z pixelů.
A protože ani hráči v Česku nechtějí být v ničem pozadu, pořádá se i u nás už od roku 2011 české Mistrovství v počítačových hrách. Jak to na takovém turnaji vypadá, co se hraje a hlavně: co můžou hráči vyhrát?
Každý rok se hráči setkají na brněnském výstavišti, aby právě zde poměřili své síly. Právě v jihomoravské metropoli tak mohou soupeřit nejen ti nejlepší z nejlepších, ale i jejich výkony současně mohou obdivovat tisíce a tisíce fanoušků, které jinak z domu nejspíš vyžene jen cesta na poštu pro nejnovější sběratelskou edici Zaklínače 3 nebo jiného populárního hitu. Hrají se už zažité legendy: strategie League Of Legends, střílečka Counter Strike: Global Offensive a nově i rychle vzrůstající hvězda kompetitivní zábavy: PlayerUnknown’s Battlegrounds.
Klání nejsou jen o mrštných reflexech a instinktivním trháním myši, ale také o taktickém uvažování, myšlením dopředu a rychlém vyhodnocení situace. U řady her je důležitá taky týmová spolupráce a v neposlední řadě také kvalita síťového připojení. S lagy vám totiž k prvnímu místu v tabulce nepomůže ani BFG 9000.
Právě zde přichází na scénu CETIN, který jako největší poskytovatel infrastruktury a pevného připojení v Česku celé akci dodává konektivitu na takové úrovni, že o nějakém zpoždění odezvy nemůže být ani řeč.
CETIN ale nemíří pochopitelně jen na herní komunitu. Plány na zrychlení internetu v Česku už nesou své ovoce a CETINu se tak podařilo za poslední tři roky zvýšit rychlost připojení hned třikrát. Společně s rozvojem nejkvalitnější optické sítě za 27 miliard korun a usilovným budováním internetové infrastruktury tak CETIN podstatně zrychluje internet nejen profesionálním hráčům, ale všem uživatelům v zemi. Stabilní rychlý internet po pevné lince tak začíná být dostupný pro každého. I proto CETIN před více než rokem spustil web www.zrychlujemecesko.cz, kde si každý může ověřit, jakou rychlostí se může připojit a jestli se může v horizontu příštích sedmi měsíců těšit na lepší parametry připojení.
Hráčská obec zkrátka roste a Česká republika není výjimkou. Profesionální hraní je už i u nás silným fenoménem a nezdá se, že by se tento růst měl zastavit nebo zpomalit. Čeho se dočkáme příště? Kdo ví, možná prvních českých mistrů světa v Counter-Strike. Nebo League Of Legends. Na bojišti počítačových her je totiž možné všechno.