fb pixel Rychlý prachy podle budoucího ministra Kremlíka: Zaplatit advokátkám půl miliardy ze státního a pak se v nich nechat zaměstnat – G.cz
Vyhledávání

Rychlý prachy podle budoucího ministra Kremlíka: Zaplatit advokátkám půl miliardy ze státního a pak se v nich nechat zaměstnat

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Nový ministr dopravy Vladimír Kremlík ještě ani nestihl být jmenovaný prezidentem do své funkce a už má na krku první kauzu. Ta se datuje do listopadu 2007, kdy Kremlík pracoval na ministerstvu dopravy jako šéf právního úseku. Tehdy podepsal smlouvu, která stála ministerstvo skoro půl miliardy korun za externí právní služby, což později NKÚ vyhodnotil jako nevýhodné pro stát.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 16.4.2019, 15:07

NKÚ smlouvu označil za nevýhodnou

Vladimír Kremlík, bývalý člen ČSSD, který vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, podepsal v roce 2007 kontroverzní smlouvu, na jejímž základu mělo ministerstvo zaplatit za externí právní služby téměř 500 milionů korun. Měly být využity služby čtyř advokátních kanceláří, jmenovitě Weil, Gotshal & Manges, Jansta, Kostka & spol. a Kříž a Bělina a Daniel Volopich. Za některé úkony si měli advokáti účtovat až 4800 korun za hodinu a jak se později ukázalo, tak by většinu práce zvládli vykonat právníci samotného ministerstva či jiných státních orgánů a nebylo tedy zapotřebí pomoci externistů. Nejvyšší kontrolní úřad smlouvu v září 2013 označil za nevýhodnou pro stát.

Ještě zajímavější je však samotná Kremlíkova funkce, tedy vrchní ředitel nově zřízeného úseku právních služeb. Pozice vznikla nedlouho před Kremlíkovým nástupem a po jeho odchodu, který proběhl několik měsíců po podpisu smlouvy, bylo toto místo zrušeno. Kremlík na ministerstvu pracoval pouhý rok a po skončení svého vládního angažmá začal pracovat pro již zmíněného advokáta Volopicha, jehož kancelář poskytovala ministerstvu externí právní služby právě dle Kremlíkem podepsané smlouvy.

Zeman ho varoval

Kremlík, kterého má prezident Miloš Zeman jmenovat do funkce po svém návratu ze zahraničí, se ke kauze vyjadřovat nechce. Argumentuje tím, že je vázán advokátní mlčenlivostí a že pokyn k podpisu přišel od nadřízených. Dodal, že před útoky na svou osobu ho již stihl upozornit prezident během jejich schůze, která se odehrála na Pražském hradě toto pondělí.

A tady si přečtěte, že Jaromír Soukup oznámil kandidaturu na příštího prezidenta.

Podobné články

Doporučujeme

Další články