fb pixel Rychlé šípy slaví 81 let: Navenek čestní hoši.I oni ale uměli kolaborovat za každého režimu – G.cz
Vyhledávání

Rychlé šípy slaví 81 let: Navenek čestní hoši.I oni ale uměli kolaborovat za každého režimu

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Je to víc než osm dekád, co originální Garry Sue Mirek Dušín spatřil světlo světa. Hned ve svém prvním dobrodružství se zastal chlapce v nouzi a stali se nejlepšími kamarády. Jejich přátelství dalo vzniknout nejslavnějšímu i nejotravnějšímu českému komiksu, Rychlým šípům.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.12.2019, 09:41

Jestřáb v říji

Na konstantní nátlak mladého redaktora Jaroslava Foglara, začalo nakladatelství Melantrich v roce 1935 vydávat časopis Mladý hlasatel, který měl mládeži přístupnou formou nosit informace z různých oborů. Jedním z hlavních selling pointů byl ale skauting, kterého byl sám Foglar slavným zastáncem. A právě na poslední straně Mladého hlasatele se 17. prosince 1938 objevil neuvěřitelně prostinký komiks, který se jmenoval Černí jezdci řádí… Ano, ty tři tečky byly v názvu.

Děj byl až neskutečně jednoduchý… a někdo by možná řekl debilní, ale my to neřekneme. My řekneme neskutečně jednoduchý. Banda zlých hochů, kteří si říkají Černí jezdci, spoutá nebohého Jarku Metelku a odsoudí ho k dvaceti ranám tenisákem. Naštěstí jde kolem Mirek Dušín, který se v záchvatu geniality předstírá, že běží strážník a chuligáni se rozeběhnou. Mirek Dušín si potřese s Jarkou rukou a podobných genialit nás pak má čekat dalších tři sta šestnáct.

Černí jezdci řádí třikrát

Zajímavostí prvního dílu, jehož výročí dnes slavíme, je i to, že byl v pozdějších vydáních dvakrát předělán. V první verzi totiž mají Černí jezdci šátky přes obličej a nebohého Jarku Metelku svážou. Aby nepůsobili tak hrozivě, v druhém vydání už mají šátky jen kolem krku a Jarku jenom postaví k plotu, ale nesvážou, takže to vypadá, že chlapec na sebe nechává házet míčky bez pokusu o útěk, protože je idiot. Ve třetí edici už Jezdci nemají šátky vůbec a díl je přejmenován na originální Mirek osvobozuje Jarku.

Rychlé šípy nejdřív zakázali náckové a posléze i komouši, ti celkem dvakrát. Nutno říct, že Foglar se několikrát pokoušel svůj výtvor zachránit, během protektorátu Šípy fungovali jako průvodci lekcemi němčiny a za komunistů nechal Foglar chlapce podílet se na stavbě mládeže. Zkrátka, Mirek Dušín kolaboroval za každého režimu.

Je třeba podotknout, že trilogie románů s Rychlými šípy má nesrovnatelně vyšší kvalitu, ale za nás nejkvalitnější kusy loru jsou fanfic příběhy, kde například Mirek vede dlouhou a zakázanou homosexuální romanci s Jarkou, případně ty geniální komiksy, které kolovaly prapůvodním internetem, ve kterých někdo přepisoval bubliny komiksu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články