Válka na Ukrajině
Ruská agrese na Ukrajině měla pravděpodobně v očích nejvyšších ruských představitelů trvat jen krátce. Mělo jít o bleskovou válku s jasným výsledkem ve prospěch Ruska. Ukrajina se ovšem hned zpočátku začala velice urputně bránit a s podporou ostatních států, zejména členských států NATO, se brání dodnes. Válka na Ukrajině trvá již přes dva měsíce a ukazuje, jak zoufale ruská armáda (s vědomím toho, že nepochybně nenasadila své nejlepší jednotky) působí.
Během včerejšího dne se internetovými médii začala šířit informace o dalším velice specifickém kroku Ruska. Rusové totiž dle dostupných informací nedaleko své černomořské námořní základny v Sevastopolu nasadili cvičené vojenské delfíny. K této informaci dospěl Námořní institut Spojených států (USNI) na základě analýzy satelitních snímků ze zmíněné oblasti.
Vojenští delfíni
Delfíni jsou dle analýzy v Sevastopolu již zhruba od doby, kdy koncem února zahájilo Rusko invazi na Ukrajinu. Dle specialistů by delfíni mohli být užíváni k boji proti specializovaným ukrajinským potápěčům, kteří se do přístavu pokoušejí vstoupit, aby sabotovali ruské válečné lodě. Jedná se o vojenské operace, kvůli kterým nejen Spojené státy nebo Rusko již dříve cvičily mořské savce.
Například ukrajinské námořnictvo začalo s výcvikem delfínů již v roce 1973, načež kvůli nedostatku financí od výcviku pro armádu poměrně výrazně upustilo. Později se k němu Ukrajina však opět vrátila, stejně jako Spojené státy americké, které kolem roku 2012 disponovaly přibližně 75 bojovými delfíny. Vojenský výcvik probíhá v kalifornském San Diegu a je potřeba podotknout, že delfíni Spojeným státům pomáhali již v průběhu první i druhé světové války.
Delfíni mají totiž dle námořních expertů nejsofistikovanější sonar, jenž dnes věda zná, díky čemuž je pro ně relativně snadné odhalit miny a další potenciálně nebezpečné objekty na dně oceánu, které je těžké odhalit pomocí elektronického sonaru. Rusko údajně využívalo zařízení v Sevastopolu během sovětské éry k výcviku delfínů pro vojenské účely, jako je kladení výbušnin na lodě či hledání min.
Delfíni i velryby
Zda byli někdy skutečně nasazeni pro vojenské operace je sporné, nicméně po rozpadu Sovětského svazu využívala zařízení v Sevastopolu právě Ukrajina, konkrétně k výcviku delfínů na terapeutická cvičení. Po anexi Krymu informoval v roce 2014 Moscow Times o tom, že Rusko výcvik vojenských mořských savců obnovilo.
Kromě delfínů Rusko nejspíš pro výzvědné účely využívá také například velryby. V roce 2019 totiž Norsko objevilo u svého severního arktického pobřeží velrybu běluhu (Beluga) se speciálním postrojem, který měl úchyt na kameru ruské výroby. Tamější obyvatelé dali běluze přezdívku „Hvaldimir“, což byla kombinace norského označení pro velrybu a křestního jména ruského prezidenta Putina.
Ač tedy ruské nasazení delfínů u námořní základny v Sevastopolu může v kontextu nepříliš zdatně vedené války na Ukrajině působit velice bizarně, jedná se o poměrně dobře známý „nástroj“, jenž je užíván kromě Ruska například i Spojenými státy.
Zdroje: TheWashingtonPost, Echo24, Deník, iDnes