fb pixel
Vyhledávání

Rudý kapitán: Oldřich Keiser kvůli roli natrénoval ruské bojové umění, které používala Stalinova ochranka

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Komunismus a náboženství, to nikdy nešlo dohromady. Na druhou stranu, StB uměla být velmi přesvědčivá. Navíc; víra jako taková a lidé z masa a kostí, kteří ji ve společnosti prezentují, to jsou dvě rozdílné věci. O dodnes ošemetném tématu vypráví napínavý slovenský thriller Rudý kapitán, který dávají dnes ve 21:10 na ČT 1.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 12.2.2020, 18:03

Vlk v rouše kněžském

Dominik Dán je slovenský autor detektivek. Tedy přesněji, jedná se o dnes již bývalého kriminalistu z oddělení vražd, který podle některých zdrojů stále pracuje pro ministerstvo vnitra a publikuje pod pseudonymem. Ačkoliv je v branži už od roku 2005, kdy mu vyšla první kniha, a u našich sousedů je velmi populární, na první filmovou adaptaci si musel počkat až do roku 2016. Tehdy do kin přišel koprodukční počin režiséra Michala Kollára Rudý kapitán.

Příběh se odehrává v horkém létě roku 1992, půl roku před rozdělením Československa. Mladý detektiv Richard Krauz (Maciej Stuhr) se dostává k novému případu – na hřbitově byla vykopána mrtvola kostelníka Kloknera s hřebíkem v hlavě. Krauz zjišťuje, že za jeho umučením stojí bývalá StB a nikdy nenalezený spis zachycující zločiny kněží, na jehož základě StB církev vydírala. Případem posedlý Krauz se vydává napříč rozpadajícím se Československem hledat muže, ke kterému vedou všechny stopy: Rudého kapitána (Oldřich Keiser), specialistu na "konečné" výslechy. Krauz však není sám, kdo ho hledá...

Rudý kapitán řeší dodnes citlivé téma; jak to bylo se spoluprací církevních hodnostářů a totalitního režimu v ČSR? Autor předlohy do svého díla dokázal zakomponovat i templáře, filmoví tvůrci tohle vynechali a dobře udělali. Nenechte se zmást průměrnými hodnoceními na filmových databázích - tenhle film je velmi vydařenou detektivkou!

Podíl na tom má bezpochyby i Oldřich Kaiser v roli hledaného příslušníka. Ačkoliv česká verze plakátu říká něco jiného, Kaiser ve filmu dostane jen málo prostoru, i s tím ale naloží perfektně. Kvůli roli dokonce dlouhých pět týdnů trénoval ruské bojové umění zvané Systema, které používali jak agenti KGB, tak třeba i Stalinova ochranka. Pro více zajímavostí o filmu - třeba abyste zjistili, kterou reálnou osobou byla Kaiserova postava inspirována - si projděte následující galerii:

Vedle Kaisera zaujme rozhodně i polský herec Maciej Stuhr, který momentálně patří mezi nejoblíbenější herce, které u našich severovýchodních sousedů mají. A vy ho ostatně můžete obdivovat v seriálu Učitel, který běží rovněž na ČT 1.

Podobné články

Doporučujeme

Další články