Mao Ce-tung – Velký kormidelník
Čínský vůdce, který je dodnes ve své zemi uctíván jako Bůh (viz román Vejce na Maovi). Mnozí se mylně domnívají, že nejhorší diktátor, co se týká vraždění lidí, byl Adolf Hitler. Není tomu tak, dle statistik byl větší zrůda Mao, který má na svědomí 78 milionů lidských životů! Číslo je to o to hrozivější, když si uvědomíte, jakou pozici nyní Čína má, a že bez výrobků z Číny by se dnes neobešel nikdo. Přitom stále uctívá Maa a jeho zločiny nikdy neuznala. Po Maově smrti bylo vydáno usnesení, podle kterého byla politika ze 70 % správná a ze 30 % mylná. Mao se narodil v bohaté rolnické rodině, jeho matka byla zbožná buddhistka. Mao ji miloval. Myslel si, že bude buddhistickým mnichem, tak jak si to přála jeho matka. Ale osud tomu chtěl jinak. Mao měl celý život daleko k rolníkům i dělníkům, stranil se jich a připadali mu hloupí. Dlouhé chvíle prodléval vyleháváním v posteli, obklopen knihami, později ženami a knihami. Jeho největší zločin byl asi hladomor, který způsobil. Ani rudý teror, jenž v Číně nastolil, nezabil tolik lidí. Maova slova zněla fanatickým komunistům jako náboženství, proto plnili každý jeho příkaz přesně. Tak se stalo, že po celé zemi bylo zaseto třeba 10 semen do stejného místa, mělo to zvýšit úrodu. Nestalo se, co očekávali – že se protlačí nejlepší hlízy – ve skutečnosti semena uhnila a úroda nebyla téměř žádná. Jsou dochovány záznamy, dle nichž se v období hladomoru (1958) lidé pokoušeli jíst hlínu a umírali na ucpaná střeva...
Pol Pot – Bratr číslo jedna
Kambodžský diktátor. Jeho skutečné jméno znělo Saloth Sar a narodil se v březnu 1925 v Prek Sbauv. Byl nesmírně tichý a klidný člověk. Jednou si poznamenal, že si nikdy sám se sebou nepovídal. Na ostatní lidi působil v dětství dojmem, že snad nemá ani žádné emoce. Jeho otec, tak jako otec Maa, byl bohatý sedlák. V mládí byl Mao poslán do buddhistického kláštera v Phnom Penhu, později chodil na francouzskou školu, kterou vedli katoličtí misionáři. Poté studoval v Paříži. Vyrůstal tedy v evropském, multikulturním prostředí. O to míň je pochopitelné, že později udělal ze své, poměrně prosperujcí země, feudální tyranii. Ve Francii té doby byly v módě revoluční myšlenky, marximus a komunismus, a také anarchismus. Nejspíš zde k nim Saloth přičichnul. Poté se odešel učit ke komunistickým povstalcům ve Viet Minhu. Když se vrátil domů, založil Komunistickou stranu Kambodži. Tato organizace byla asi nejutajenější komunistická strana na světě. Nevěděli o ní dlouho ani v Sovětském svazu. Štáb se nacházel v hluboké džungli a vše podléhalo přísné konspiraci. Členům strany se říkalo Rudí Khmerové. Roku 1968 započalo povstání Khmerů, které odstartovalo občanskou válku. Ta končí vítězstvím Pol Pota v roce 1975. Zde začíná jedno z nejšílenějších období, jaké vůbec svět poznal. Existují sekty, které ze svých příslušníků učiní zemědělské otroky. Pol Potovi se však povedlo udělat zemědělskou komunitu z celé Kambodži. Vyhnal lidi z měst (která zůstala prázdná) do zemědělských oblastí, na rýžová pole. Likvidoval inteligenci – zastřelen jste mohl být třeba za nošení brýlí. Šílenost celého režimu spočívala v tom, že nikdo z podrobených nevěděl, co se vlastně děje. Nevěděli, že jejich tyrani jsou členy komunistické strany, věděli pouze to, že poslouchají jakýsi Angkar („Organizaci“), která se také často ozývala z tlampačů. Stali se z nich otroci, přitom ani nevěděli, že jim vládne Pol Pot (Bratr číslo jedna). Takové bylo utajování Kambodžské komunistické strany. Pol Potův experiment za sebou zanechal 1,7 milionů mrtvých.
Kim Ir-sen – Věčný prezident
Narodil se do korejské rodiny, která ale praktikovala křesťanství, v době japonské okupace. Jeho otec byl nacionalista a bojovník proti okupantům, uvěznili ho a mučili. Když jej Kim viděl ve vězení, bylo o jeho nenávisti k Japoncům rozhodnuto. V 19 letech začal bojovat proti Japoncům, byl jiní než ostatní Korejci – měřil 180 cm. Stává se legendou ještě dříve, než se stal diktátorem. Vyprávějí se o něm historky jako o neporazitelném partyzánovi. V roce 1924 se seznámil v Mandžusku s myšlenkami leninismu a marxismu. Velice obdivoval Stalina, považoval jej za svého učitele. Poté, co Američané a Sověti Koreu osvobodí se Kim stává vůdcem Severní Koreje. Korea je rozdělena na okupační zóny. Sever ovládnou komunisté. Kim se ihned vypořádává se svými protivníky ve straně, zavádí systém podobný sovětskému. Za jeho vlády byla Korea prosperující zemí, ovšem pod tvrdými represemi. Za kritiku vůdce byl pracovní tábor, někdy i smrt.
Prosperita byla zaručena díky hospodářské pomoci SSSR a Číny. Když se Sovětský svaz rozpadl, Rusko ztratilo o Koreu zájem, nastalo období úpadku a hladomor (když byl u moci Kim Čong-il). Kim Ir-sen také vymyslel vlastní cestu ke komunismu – jakousi syntézu marxismu a konfuciánství zvanou čučche. Podle odhadů mají jeho represe a politika na svědomí 1,6 milionů lidí.
ZDROJE:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kim_Ir-sen
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pol_Pot
Mao: Čínský příběh (2006, dokument)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Rud%C3%AD_Khmerov%C3%A9
Pol Pot: Historie děsivého snu, Philip Short, 2005