fb pixel Rozpad SSSR aneb Když Boris Jelcin oznámil, že Sovětský svaz do Silvestra zanikne – G.cz
Vyhledávání

Rozpad SSSR aneb Když Boris Jelcin oznámil, že Sovětský svaz do Silvestra zanikne

Zdroj: Almog - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4312587

Po dlouhém a intenzivním setkání sovětského vůdce Michaila Gorbačova a prezidenta Ruské federace Borise Jelcina oznámil 17. prosince roku 1991 Jelcinův mluvčí, že Sovětský svaz oficiálně přestane existovat nejpozději na Silvestra. Jelcin prohlásil, že „už nebude žádná rudá vlajka“.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 17.12.2022, 14:58

Už nebude žádná rudá vlajka

Navzdory svým dramatickým důsledkům vzbudilo ono oznámení u ruského obyvatelstva unaveného měsíci politických intrik, nestability a hroutící se ekonomiky spíše jen pouhé zívnutí a skeptické vtipy. Pro mnoho lidí se totiž Sovětský svaz již rozpadl.

Jednotlivé ruské republiky již vyhlásily nezávislost – za několik dní od zmíněného okamžiku se navíc sešly a vytvořily zakládací smlouvou Společenství nezávislých států. Gorbačovova moc postupně slábla: pokus o státní převrat v srpnu předchozího roku ho navíc již téměř svrhl.

Zánik SSSR

Jelcin naproti tomu pilně plánoval převzetí sovětských zařízení a symbolické „spuštění“ sovětského srpu a kladiva, které mělo být nahrazeno vlajkou Ruska. Dokonce i Gorbačov se zřejmě smířil s nevyhnutelným a vzal si volno ze své stále méně smysluplné práce, aby se vyfotil s rockovou skupinou Scorpion.

Sovětský svaz oficiálně zanikl dne 26. prosince roku 1991 deklarací č. 142-H Nejvyššího sovětu Sovětského svazu, který oficiálně uznal rozpuštění Sovětského svazu jako státu a subjektu mezinárodního práva.

Konec „říše zla“

Deklarace uznala nezávislost dvanácti svazových republik a vytvořila tak již zmíněné Společenství nezávislých států. Michail Gorbačov rezignoval na post prezidenta Sovětského svazu předchozího dne, 25. prosince 1991, čímž tato funkce zanikla.

Zánik Sovětského svazu znamenal i konec studené války. A jak Boris Jelcin „přislíbil“, do Silvestra SSSR skutečně navždy zaniknul. Byl to poměrně krkolomný a nijak nevzrušující konec země, kterou americký prezident Ronald Reagan kdysi nazval jako „říše zla“.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články