Ke komunismu přes Paříž
Pol Pot, který se narodil jako Saloth Sar v roce 1925 v relativně dobře situované kambodžské rodině, se zapojil do komunistického hnutí jako mladý muž studující v Paříži. Po návratu domů do Kambodže, která získala nezávislost na Francii v roce 1954, prošel řadami malé undergroundové komunistické strany ve své vlasti.
Pod vlivem čínského Mao Ce-tunga stál Pol Pot, známý také jako Bratr číslo jedna, v polovině 60. let v čele kambodžského komunistického hnutí a žil v odlehlé části země se skupinou příznivců.
Teror a genocida
Kambodžský vládce, princ Norodom Sihanuk, byl v roce 1970 svržen proamerickým pučem a Rudí Khmerové s počáteční pomocí vietnamských komunistů vedli občanskou válku proti nové vládě Lon Nola. Současně USA zahájily bombardovací kampaň a vyslaly do Kambodže vojáky, aby pronásledovali severovietnamské komunistické jednotky, které tam operovaly.
V dubnu 1975, po pěti letech bojů, se Pol Potovi partyzáni chopili moci v kambodžském hlavním městě Phnom Pehn. Mnozí z dvou milionů obyvatel města, vyčerpaných dlouholetým konfliktem, zpočátku vítali Rudé Khmery jako osvoboditele, kteří přinesou sociální revoluci. Místo toho se Pol Potův neúspěšný pokus o vybudování agrární utopie založené na rolnících změnil v noční můru teroru a genocidy.
Kambodžané byli vyhnáni na venkov, aby pracovali v komunách, každý, kdo měl vzdělání nebo majetek, byl zabit a školy, noviny, nemocnice, kultura, náboženství a soukromé vlastnictví byly zrušeny. Desetitisíce Kambodžanů zemřely hlady a nespočet dalších podlehlo nemocem a nuceným pracím nebo bylo zavražděno.
Dožití v džungli
V prosinci 1978 po střetech o území vtrhl do Kambodže Vietnam. Pol Pot uprchl do Thajska a téměř dvě desetiletí se skrýval v džungli a v táborech na severu Kambodže pod ochranou partyzánů a thajské armády.
V roce 1997 byl Pol Pot po vnitřním boji o moc zatčen členy své vlastní strany na základě obvinění ze zrady. Zemřel přirozenou smrtí 15. dubna roku 1998, aniž by musel čelit jakékoliv spravedlnosti za své zločiny.
Zdroj: History, Wikipedia