Rozdíl století: Dvakrát 10 fotek Číny

Čína prošla za uplynulých 100 let až neskutečnou transformací. Ze země bez infrastruktury napěchované tradicemi se stala ekonomickou velmocí, jejíž občany, kteří makají jak stroje, drží vláda pevně pod krkem.

1. Takhle se jezdilo v Číně kolem roku 1910.

2. A takhle se jezdí dnes.

Čína zanedlouho dosáhne stejného počtu řidičů, jako je v USA celkem lidí. Řídit auto v nejlidnatější zemi na světě bude brzy 300 milionů lidí. Počet automobilů je také alarmující. Čínské silnice brázdí zhruba 154 milionů automobilů. Nejvíce jich pochopitelně jezdí ve velkoměstech, na čemž je více než bito zdejší životní prostředí.

3. Počátkem 20. století byly řeky krásně sjízdné a čisté.

4. A takhle některé z nich vypadají dnes.

Žlutá řeka, která protéká provincií Lan-čou, najednou zrudla. Mohla za to chemikálie vytékající z potrubí rovnou do řeky. Životní prostředí je až posledním zájmem čínské garnitury. Řeky jsou tak znečišťovány dnes a denně a většina povrchové vody v Číně rozhodně není vhodná ke konzumaci, ale ani ke koupání.

5. "Pětadvacet na holou" byl ještě velmi mírný trest. Veřejné popravy byly v minulém století na denním pořádku.

6. Od té doby se toho příliš nezměnilo. Krutost Číňanů je pověstná. A lidská práva tu nejsou zrovna v kurzu...

K tomu asi ani není co dodat...

7. Zvrácenost, která už je skoro pasé - čínské lotosové nohy

Více o téhle podivné praktice si můžete přečíst v TOMTO článku.

8. Dnešní Číňanky si ničí nohy mnohem šetrněji.

9. Takhle vypadala města kdysi.

10. A takhle vypadají dnes.

V Šanghaji byla minulý rok dokončena výstavba druhé nejvyšší budovy světa Shanghai Tower - mrakodrap má 121 pater a měří 632 metrů. Stál více než 2 miliardy dolarů. Shanghai Tower rozhodně není jedinou výškovou budovou v Šanghaji, jak je vidno i na fotografii. Předtím jí dominovalo Šanghajské světové finanční centrum, které je vysoké 492 metrů. Všechny nejen čínské, ale i světové mrakodrapy má přerůst mrakodrap Sky City, který od roku 2013 roste v sedmimilionovém městě Changsha ve střední Číně. Ten má měřit 838 metrů a stát se tak vůbec nejvyšší budovou na světě.

A tady se můžete podívat, jak rychle se staví v Číně.


Komentáře