Roswell – nejzáhadnější město světa
V podvečer 2. července 1947 slyšel farmář William Mac Brazel mohutný výbuch. Ve stejné době byl nedaleko města Roswell v Novém Mexiku pozorován předmět diskovitého tvaru letící severozápadním směrem. Další den našel Brazel na svém ranči podivné trosky. O povaze trosek informoval místního šerifa a právě ten dal echo do Roswellu, ačkoliv se od místa nálezu nachází 127 km daleko. Nejbližší obcí k místu nálezu byla Corona. V Roswellu ale byla letecká základna pozemních sil, takže šerifovi přišlo vhodné volat „povolanějším“.
Šerif se spojil s majorem Jessem A. Marcelem, pak už vše vzalo rychlý spád. Farmář Brazel se ocitl na několik dní za mřížemi. Po propuštění mu bylo nakázáno, že v zájmu bezpečnosti státu nemá o svém nálezu nikomu nic říkat. Během jeho „věznění“ zajistili vojáci pod velením majora Marcela na ranči všechny trosky. A tehdy se vyrojily teorie, že to jsou trosky mimozemské vesmírné lodi...
Tzv. Roswellský incident je jednou z nejslavnějších záhad 20. století a milovníci konspirací jej dodnes milují. Uběhlo od něj dávno víc než půl století, a přesto stále žije. I kdyby dnes americká vláda otevřela brány Oblasti 51 dokořán, nechala všechny zvědavce nahlédnout do archivů a přiznala „Dobře, nebyl to meteorologický balón, bylo to speciální letadlo, které jsme za peníze daňových poplatníků testovali, ale nikdy nedokončili“, nikdo by jim neuvěřil, že tam ve 40. letech z vesmíru nespadl párek mimozemšťanů.
Nikdo kromě novinářky Annie Jacobsen, která před několika lety přišla s jinou teorií o tom, co se tam tehdy vlastně stalo. Na úvod je potřeba říct, že i když se věnuje pro někoho „nevěděckým“ tématům, Jacobsen studovala na Princetonu, pracovala jako editorka v The Los Angeles Times a v roce 2016 byla jedním z finalistů Pulitzerovy ceny. Člověk s takovým renomé se dá jen těžko považovat za šíleného konspirátora s alobalovou čepičkou na hlavě.
Na základě rozhovorů s několika lidmi, kteří v uplynulých desetiletích na různých pozicích pracovali v Oblasti 51 Jacobsen přišla s tvrzením, že celý incident byl dílem vedení Sovětského svazu, přičemž nápad se měl zrodit přímo v hlavě Josifa Stalina. Na sklonku studené války chtěli totiž Rusové nenáviděné Američany vyděsit, a tak sestavili netradiční letoun, posadili do něj deformovaná mrtvá těla a záměrně ho nechali spadnout nad jejich pouští.
Anonymní inženýr, se kterým Jacobsen mluvila, tvrdil, že během pobytu na základně v Novém Mexiku nějaký čas zkoumal trosky oválného letounu, který tam měli dopravit v roce 1951 z jiné letecké základny. Vrak, který mu dovezli, měl být zkonstruován ne pro dva, ale tři piloty, ačkoliv to nemělo žádné technické opodstatnění. A tak vyvodil, že letoun byl určen k dálkovému ovládání. Zbytky těl posádky pak měly být oběťmi zvrácených experimentů, kterými prosluli nacisté za druhé světové války a Stalinovi lidé na ně posléze navázali. Podle inženýrovy výpovědi se navíc jednalo o malá těla, takže teoreticky děti.
Podle Jacobsen Stalin přišel s nápadem na vyvolání masové hysterie ve Spojených státech inspirován slavným vysíláním Války světů Orsona Wellese, které na konci 30. let dokázalo pobláznit národ a přesvědčit jej, že Země čelí invazi z kosmu. Tahle teorie se možná zdá šílená, ale ani zdaleka ne tak moc jako jiné nápady záhadologů a konspiračních teoretiků. Ve studené válce bylo povoleno vše a dvě znesvářené mocnosti na sebe navzájem šily různé boudy. Co to vlastně farmář Brazel doopravdy našel, to se asi stejně nikdy nedozvíme, takže věřit můžeme tomu, co je nám nejsympatičtější.