fb pixel Roseanne se nebála zasmát chudobě, remake ztroskotal na nešťastném tweetu – G.cz
Vyhledávání

Roseanne se nebála zasmát chudobě, remake ztroskotal na nešťastném tweetu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dnes je 18. října a to znamená, že uplynulo přesně třicet dva let ode dne, kdy ve Spojených státech poprvé běžel legendární seriál Roseanne. Pořad, který udělal komičku Rosanne Barr legendou, herecky vytvořil Johna Goodmana a pomohl vzniknout Teorii velkého třesku.

Jan Studnička
Jan Studnička 18.10.2020, 08:53

Jinčí časy

Koncem osmdesátek a začátkem devadesátek existovala velká spousta skvělých standuperů, podobně jako dnes. Ale tehdy jenom zlomek z nich chtěl doopravdy dělat stand-up. Ultimátní cíl v podstatě každého druhého komika bylo dostat seriál. Prokázat, že jste vtipní, napsat scénář, dostat vlastní seriál.

Roseanne Barr byla naprosto ukázkovým příkladem tohohle fenoménu. Začala dělat stand-up, pak se jí povedlo dotáhnout to s jedním gagem do večerní late night show, tam si ji všimla televize, brzy natáčela vlastní special pro HBO a ve chvíli, kdy byl venku ten, přišla nabídka na vlastní seriál.

Roseanne byla naprosto nadšená! Chtěla z velké části vystavět seriál na svém životě, ale jenom co se týče osobních věcí. Nechtěla totiž newyorský sitcom o standuperce, chtěla veselý seriál z života běžné rodiny, která se bude potýkat se všemi problémy, kterými se osmdesátková a později devadesátková Amerika tenkrát potýkala.

To byla mimochodem naprosto skvělá volba, protože šlo o jeden z prvních mainstreamových televizních projektů, kde se rodina potýkala s chudobou a nezaplacenými účty. Místy to bylo dokonce depresivní, ale Roseanne a její tým scenáristů vždycky přišel se srdceryvným zakončením příběhu.

Tématicky se tým bál máločeho. Roseanne byl jeden z prvních pořadů, kde se regulérně objevovaly homosexuální postavy (a díl s gay svatbou se tenkrát muse vysílat později večer a musel obsahovat disclaimer), jeden z prvních homosexuálních polibků, existuje super díl, kdy Roseannin manžel Dan zmlátí svého švagra, protože týrá svou ženu… a naprosto excelentní epizoda, kde Roseanne s Danem zabaví dětem trávu, dají jim sáhodlouhou přednášku o drogách a pak všechnu tu ganju vykouří sami.

Ach ten Twitter

Seriál výrazně stál na skvěle nacastovaných hercích. Dana hrál John Goodman, který měl s Roseanne Barr chemii až na střechu, byl to mimochodem první člověk na castingu a vzali ho okamžitě. Ale i vedlejší postavy byly skvěle vybrané. Jo a tady se zrodil The Big Bang Theory, protože tu hraje Sheldonova matka, Leonard i Leslie Winkle. Schválně koukněte k nám do galerie.

Seriál běžel devět sérií a skončil v polovině devadesátek… poprvé. Nicméně v roce 2018 vyšlo pokračování, vrátil se celý původní cast, šlo to na Netflix, projekt měl úspěch a byla odsouhlasena jedenáctá série. Jenomže, jednoho krásného večera si Roseanne Barr lupla pár pilulek Ambienu a poměrně sjetá napsala na Twitter o Obamově poradkyni, že je jako kdyby “se zkřížilo muslimské bratrstvo s planetou opic”. Nastala strašná bouře obviňování z rasismu, debata nad prášky na psaní a všechno kolem. Nicméně jedenáctá řada byla pozastavena a projekt skončil.

Velice neslavný konec velice slavného seriálu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články