fb pixel Roseanne se nebála zasmát chudobě, remake ztroskotal na nešťastném tweetu – G.cz
Vyhledávání

Roseanne se nebála zasmát chudobě, remake ztroskotal na nešťastném tweetu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dnes, 18. října, uplynulo přesně třicet čtyři let ode dne, kdy ve Spojených státech poprvé běžel legendární seriál Roseanne. Pořad, který udělal komičku Rosanne Barr legendou, herecky vytvořil Johna Goodmana a pomohl vzniknout Teorii velkého třesku.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 18.10.2023, 01:45

Jiné časy

Koncem osmdesátek a začátkem devadesátek existovala velká spousta skvělých standuperů, podobně jako dnes. Ale tehdy jenom zlomek z nich chtěl doopravdy dělat stand-up. Ultimátní cíl v podstatě každého druhého komika bylo dostat seriál. Prokázat, že jste vtipní, napsat scénář, dostat vlastní seriál.

Roseanne Barr byla naprosto ukázkovým příkladem tohohle fenoménu. Začala dělat stand-up, pak se jí povedlo dotáhnout to s jedním gagem do večerní late night show, tam si jí všimla televize, brzy natáčela vlastní speciál pro HBO a ve chvíli, kdy byl venku ten, přišla nabídka na vlastní seriál.

Roseanne byla naprosto nadšená! Chtěla z velké části vystavět seriál na svém životě, ale jenom co se týče osobních věcí. Nechtěla totiž newyorský sitcom o standuperce. Chtěla veselý seriál ze života běžné rodiny, která se bude potýkat se všemi problémy, jimiž se osmdesátková a později devadesátková Amerika tenkrát potýkala.

To byla mimochodem naprosto skvělá volba, protože šlo o jeden z prvních mainstreamových televizních projektů, kde se rodina potýkala s chudobou a nezaplacenými účty. Místy to bylo dokonce depresivní, ale Roseanne a její tým scenáristů vždycky přišel se srdceryvným zakončením příběhu.

Tematicky se tým bál máločeho. Roseanne byl jeden z prvních pořadů, kde se regulérně objevovaly homosexuální postavy (a díl s gay svatbou se tenkrát musel vysílat později večer a musel obsahovat disclaimer), jeden z prvních homosexuálních polibků. Existuje super díl, kdy Roseannin manžel Dan zmlátí svého švagra, protože týrá svou ženu… a naprosto excelentní epizoda, kde Roseanne s Danem zabaví dětem trávu, dají jim sáhodlouhou přednášku o drogách a pak všechnu tu ganju vykouří sami.

Ach ten Twitter

Seriál výrazně stál na skvěle nacastovaných hercích. Dana hrál John Goodman, který měl s Roseanne Barr chemii až na střechu, byl to mimochodem první člověk na castingu a vzali ho okamžitě. Ale i vedlejší postavy byly skvěle vybrané. Jo a tady se zrodil The Big Bang Theory, protože tu hraje Sheldonova matka, Leonard i Leslie Winkle. Schválně koukněte k nám do galerie.

Seriál běžel devět sérií a skončil v polovině devadesátek… poprvé. Nicméně v roce 2018 vyšlo pokračování, vrátil se celý původní cast, šlo to na Netflix, projekt měl úspěch a byla odsouhlasena jedenáctá série. Jenomže, jednoho krásného večera si Roseanne Barr lupla pár pilulek Ambienu a poměrně sjetá napsala na Twitter o Obamově poradkyni, že je jako kdyby „se zkřížilo muslimské bratrstvo s planetou opic“. Nastala strašná bouře obviňování z rasismu, debata nad prášky na psaní a všechno kolem. Nicméně jedenáctá řada byla pozastavena a projekt skončil.

Velice neslavný konec velice slavného seriálu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články