Roland TR-808 je nyní online. Zkuste si hudební nástroj, na kterém skládal Pharell Williams, Beastie Boys nebo Talking Heads

Obrázek uživatele Martin Miko
07.12.2017, 12:12

Legendární hudební nástroj Roland TR-808, který slouží světoznámým hudebním producentům a skladatelům jako „skladač“ rytmů, je nyní k dispozici na internetu zdarma v online verzi. TR-808 patřil mezi první programovatelné bicí automaty a byl využíván v široké škále hudebních žánrů včetně hiphopu, elektronické muziky nebo drum'n'bass.

Roland TR-808 byl u zrodu mnoha hudebních hitů

Tento nástroj byl firmou Roland Corporation představen v roce 1980 a v původní analogové podobě se vyráběl pouze do roku 1984. Ačkoliv se jednalo o bicí automat, tak je nutno vědět, že oproti skutečným bicím zní dost odlišně, což se tehdy hudebním producentům zamlouvalo, a proto 808 využívali při tvorbě napříč žánry.

Hudební služba Spotify dokonce vydala žebříček nejúspěšnějších singlů, které vznikly za pomocí Roland TR-808. Kromě legendárního Marvina Gaye s hitem Sexual Healing se v žebříčku objevila jména jako LL Cool J, Afrika Bamtaataa, Beastie Boys, 2 Live Crew, New Order, Talking Heads, Phil Collins nebo Whitney Houston.

Stvořit hit můžete skrz internetovou verzi tohoto kultovního nástroje. Roland TR-808 je žrout času, u kterého se klidně zaseknete i nekolik hodin.

Na konci roku 2016 vyšel na Apple Music dokumentární snímek s názvem 808, který se věnoval tomuto hudebnímu nástroji od 80. let až po současnost. Ve filmu o tvorbě na Roland TR-808 promluvili současní i tehdejší hudební mágoové včetně Pharella Williamse, Dipla, Davida Guetty nebo Damona Albarna.

A nakonec se ještě podívejte a poslechněte si, jak vypadá jako UFO a možná i tak zní.


Komentáře