Přemalovaný spasitel
Od roku 1500, kdy podle odhadů zhruba vznikl, ušel obraz Salvator Mundi neboli Spasitel světa od mistra Leonarda da Vinciho dlouhou cestu. Vlastnil jej král Karel I. Stuart, po jeho smrti se ovšem malba ztratila a skoro sto let se nevědělo, kam se poděla.
Roku 1900 se objevila přemalované da Vinciho následovníkem Bernardinem Luinim. Kristus měl v této verzi upravený obličej a vlasy. I proto byl kus v roce 1958 na aukci v Sotheby´s prodán za pouhých 45 liber. A pak se znovu ztratil.
Světlo světa pak opět spatřil v roce 2005 ve Spojených státech a roku 2007 prošel rekonstrukcí, během níž byla odstraněna vrchní vrstva a malba se vrátila do své původní podoby. V té se v roce 2011 dostal do rukou evropského majitele - předpokládá se, že šlo o ruského miliardáře Dmitrije Rybolovleva - který dílo zakoupil za 127,5 milionu dolarů (tedy cca 2,8 miliardy korun).
Nyní putuje Spasitel světa do dalšího domova. Za neuvěřitelných 450,3 milionů dolarů, což je v přepočtu 9,8 miliardy korun, se vydražil v aukční síni Christie´s. Jedná se o rekord - doposud byly nejdražším v aukci zakoupeným obrazem Alžírské ženy Pabla Picassa, které se v roce 2015 vydražily za 179,4 milionu dolarů (v současnosti 3,9 miliardy korun).
Jaké další obrazy patří mezi ty nejdráže zakoupené? Na třetím místě je Ležící akt Amadea Modiglianiho (vydražen za 170,4 milionu dolarů, tedy 3,7 miliardy korun). Nejdražším obrazem, který někdo koupil soukromou cestou, je Gauguinovo dílo s Tahiťankami Kdy se vdáš?, v těsném závěsu jsou Cézannovi Hráči karet. Na detaily a zmíněné obrazy se podívejte do galerie.
A tady se podívejte na renesanční výjevy z autodílny.