fb pixel Otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala: Při útoku novičokem zemřela i jeho kočka a morčata – G.cz
Vyhledávání

Otrava dvojitého agenta Sergeje Skripala: Při útoku novičokem zemřela i jeho kočka a morčata

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Pokus o atentát, který zhoršil už tak napjaté britsko-ruské diplomatické vztahy se stal přesně před rokem, 4. března 2018. V malém anglickém městečku Salisbury došlo k otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nebezpečným nervovým jedem novičok. V reakci na to bylo vyhoštěno několika ruských diplomatů ze zemí Evropské unie. Co víme o rok později?

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 4.3.2019, 12:04

U pusy měl bílou pěnu

Bývalý ruský agent Sergej Skripal zběhl k britské zpravodajské službě MI6 v devadesátých letech a poskytl Spojenému království množství utajovaných informací včetně jmen několika stovek svých bývalých kolegů. Ruská prokuratura ho za to odsoudila na 13 let pro velezradu špionáží, načež byl po šesti letech v roce 2010 propuštěn v rámci výměny agentů mezi Velkou Británií a Ruskou federací.

Skripal od té doby žil v anglickém Salisbury vcelku bez větších potíží až do osudného březnového odpoledne, kdy byl spolu se svou dcerou Julijí, která za ním přiletěla toho dne z Ruska, nalezen v bezvědomí na lavičce v místním parku procházejícím lékařem a sestřičkou z místní nemocnice. Podle svědků měli oba napadení pusu plnou bílé pěny a dokořán otevřené oči - nebylo jim ale vidět zorničky, jen oční bělmo. Byli okamžitě převezeni do nemocnice, kde několik měsíců bojovali o život.

Následné vyšetřování prokázalo, že byli Skripalovi otrávení chemickou látkou novičok, kterou vyvíjel Sovětský svaz v sedmdesátých letech pro vojenské účely. Kromě Skripala a jeho dcery byl látce vystaven ještě policejní detektiv, který byl poslán na prohlídku domu otráveného agenta – i ten musel vyhledat lékařské vyšetření. Všechny tři otrávené se podařilo zachránit, byť lékaři upozorňují, že jim do budoucna hrozí trvalé následky – nejhůře skončil samotný Skripal, který měl již tak chatrné zdraví.

Zatímco jeho dcera žije od té doby v podstatě normální život, Skripalův zdravotní stav se podle posledních zpráv minulý týden opět zhoršil a nadále zůstává v péči lékářů – podle listu The Sunday Times se již pravděpodobně nikdy plně nezotaví. Mimochodem, útok ze Salisbury měl i zvířecí obětí – po vystavení novičokem zemřela Skripalova kočka a jeho dvě morčata.

Nejednalo se o poslední oběti ruského nervového jedu – o čtvrt roku později 30. června došlo v Amesbury, které je vzdáleno od Salisbury pouhých 10 kilometrů k otrávení dvou britských občanů Charlieho Rowleyho a Dawn Sturgess, kteří nalezli láhev od parfému ve které byl novičok – zatímco Rowley nakonec přežil, Sturgess otravě podlehla o týden později. Podle britských vyšetřovatelů se jednalo o stejnou látku, která otrávila Skripalovi a útočnici jí poté odhodili právě v Amesbury.

Útok připomněl otrávení Litviněnka

Britská vláda od té doby vyhostila množství ruských diplomatů a v tomto kroku ji podpořily Spojené státy a řada evropských zemí včetně České republiky. Důvodem k tomu kroku byla skutečnost, že Britové z otravy obvinili ruskou tajnou službu GRU, která se podle nich snaží umlčet odpůrce Putinova režimu včetně tzv. zrádců – tedy zpravodajců, kteří přešli na stranu západních tajných služeb. Nebylo by to poprvé, co se Rusové pokusili otrávit své bývalé agenty na britské půdě – připomeňme případ Alexandra Litviněnka z roku 2006, kterého podle tvrzení britských soudů nechala otrávit ruská tajná služba radioaktivním poloniem.

Jen 3 % Rusů věří, že za útokem stalo Rusko

V souvislosti se Salisburským útokem obvinilo Spojené království dva ruské občany Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, na které byl následně v září vydán evropský zatykač. Přesto, že ruská strana tvrdí, že se jedná o pouhé civilisty, Britové jsou přesvědčeni, že oba muži jsou agenty ruské tajné služby GRU – stopy po novičoku byly nalezeny v hotelu, kde Petrov s Boširovem bydleli v době útoku. Mezinárodní skupina investigativců Bellingcat, ve které figurují i čeští novináři, navíc letos v únoru zjistila, že se na otravě podílel ještě třetí agent Denis Vjačeslavovič Sergejev.

Rok po samotném útoku Rusové nadále odmítají jakoukoliv spojitost s atentátem na Skripala. Velice zajímavý je ale také pohled ruské veřejnosti. Podle průzkumu z října loňského roku si pouhá 3 % dotazovaných Rusů myslí, že útok spáchala Ruská federace. Dalších 28 % je přesvědčeno, že za útokem stojí britské tajné služby a 58 % si myslí, že to mohl udělat v podstatě kdokoliv. Tedy, kdokoliv, kdo měl přístup k vysoce utajované chemické látce.

A tady si prohlédněte, jak vypadá tajný život v luxusu severokorejského diktátora Kim Čong-una.

Podobné články

Doporučujeme

Další články