fb pixel Rocková legenda a zakladatel The Rolling Stones Keith Richards slaví 74 let – G.cz
Vyhledávání

Rocková legenda a zakladatel The Rolling Stones Keith Richards slaví 74 let

Zdroj: Autor: Machocarioca

Své 74. narozeniny dnes oslaví britský kytarista a jeden ze zakládajících členů rockové legendární kapely The Rolling Stones, kterým není nikdo jiný než Keith Richards. Kromě toho spolupracoval s legendami jako Aretha Franklin, U2 nebo Jimi Hendrix.

Martin Miko
Martin Miko 18.12.2017, 15:20

Keith Richards a Mick Jagger jsou kamarádi od dětství

Keith Richards pochází z Dartfortu v hrabství Kent. Narodil se jako jedináček do dělnické rodiny. Jeho otec se zúčastnil 2. světové války a byl raněn při bitvě o Normandii. Keithovy zájmy však nejvíce vzbuzovala kytara, a to především díky dědečkovi, který hrál jazzovém bigbandu, se kterým cestoval po celé Británii. Richards dostal svou první kytaru od své matky a za své první hudební vzory měl Billieho Holidaye, Scottyho Moore nebo Louise Armstronga.

Když na Keith nastoupil na základní školu, seznámil se zde s Mickem Jaggerem, a do jeho 11 let byli dokonce sousedé. Na střední škole se stal Richards členem pěveckého sboru, přesto byl však ze školy vyloučen za špatné chování a záškoláctví, a tak z průmyslovky přešel na studium grafiky. Zajímala ho však pouze muzika. Jednoho dne potkal Keith Micka, který práce nesl pod paží gramofonovou desku z vydavatelství Chess Records, které se specializovalo na černošskou muziku a pod svými křídly mělo například Chucka Berryho nebo Muddyho Waterse. Ukázalo se, že oba milují stejnou muziku, což utužilo jejich přátelství z dětství a zároveň odstartovalo jejich hudební kariéru. Z počátku hráli každý v jiné kapele, to ale nemělo dlouhé trvání. Byl to však impuls k sestavení jejich společné skupiny, do které přizvali Taylora, Iana Stewarta a Briana Jonese, čím vznikl základ k budoucím Rolling Stones.

Rolling Stones vznikli v roce 1962

Odchodem Keitha ze školy v roce 1962 v podstatě začala jeho aktivní hudební kariéra. Přestěhoval se totiž do bytu v Londýně spolu s Mickem Jaggerem a Brianem Jonesem a už o rok později podepsali smlouvu s hudebním vydavatelstvím Decca Records. První koncert odehráli 12. července 1962 v klubu Marquee. Keith Richards je od vzniku kapely považován za leadera kapely, bez kterého by nešlo koncertovat ani skládat nové věci.

Dvojice Richards a Jagger stojí za tvorbou většiny největších hitů The Rolling Stones. Hity jako "As tears go by" nebo „That girl belongs to yesterday“ pro Gene Pitneye vytvořili společně už začátkem šedesátých let. První singl, který se stal hitem, byl však složen až v roce 1965 a šlo o „The Last Time“ z roku 1965. Následoval pravděpodobně největší hit kapely s názvem „I can`t get no (Satisfaction)“, který prý Richards složil ve spánku. V noci se vzbudil a nahrál základní kytarový riff skladby, a posléze opět usnul. Druhý den ráno si prý nahrávku pustil a uslyšel několikasekundový základ písně a půl hodiny chrápání.

První manažer The Rolling Stones odebral Keithovi z příjmení S, čímž z něj udělal Keitha Richarda, aby jeho jméno více připomínalo hudebníka Cliffa Richarda, avšak postupně se ke svému původnímu jménu opět vrátil. Za svůj život si získal mnoho přezdívek, které většinou souvisely s jeho kytarovým uměním. Je například označován jako „the Human Riff“ nebo jako „Keef Riffhard“.

Vzhledem k tomu, kolik alkoholu a drog Keith Richards spotřeboval, tak se o něm říká, že by teoreticky měl být už dávno mrtvý. Kromě kokainu prý zkoušel i prášky na menstruaci a dokonce si šňupnul i zpopelněný prach svého zesnulého otce. Ačkoliv se prý v posledních letech už celkem uklidnil, tak do dnešních dnů vypije alespoň jednu láhev vodky denně, aby mohl normálně fungovat.

A zde je 7 zajímavostí o Mick Jaggerovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články