fb pixel
Vyhledávání

Robejškovi Realisté představili program. Dovede je jejich 33 kroků do sněmovny?

Mezi novými stranami, které se v říjnových volbách budou ucházet o místa v Poslanecké sněmovně, jsou i Realisté v čele s politologem Petrem Robejškem. Strana s velkými ambicemi představila svůj program nazvaný 33 realistických kroků. Dovedou je tyto kroky do sněmovních lavic?

Jan Palička
Jan Palička 2.6.2017, 17:21

Každé volby vznikají nové strany, které se s těmi tradičními utkávají o přízeň voličů. Téměř vždy se to některé z nich povede a okusí, jaké to je být v Poslanecké sněmovně. Jako nová strana se ve volbách v roce 2010 dostala do sněmovny například TOP 09, která se za tu dobu stihla etablovat. Stejně tak nové hnutí ANO Andreje Babiše ve svých prvních volbách uspělo a nevypadá to, že by hodlalo z politiky zmizet. Jiným novým stranám se naproti tomu podařilo se do sněmovny dostat, nicméně poté skončily v propadlišti dějin, například Věci veřejné.

Novou stranou, která si dělá zálusk na volby letošní, jsou i Realisté v čele s politologem Petrem Robejškem. Ti již zahájili kampaň, během které nyní změnili styl a hlavně představili program. To, že nejen lídr Robejšek vyměnil košili s kravatou za tričko s logem strany a místo polobotek obul kecky, je možná zajímavé, ale bude to hlavně onen program, podle kterého se voliči rozhodnou, zda Realistům dají svůj hlas. Program strana prezentuje jako 33 realistických kroků.

Ony kroky, které by Realistům měly zajistit vstup do vysoké politiky, jsou rozděleny do 11 trojic jednotlivých programových bodů. Symbolicky na prvním místě Realisté uvádějí národní zájem, mimo jiné vložení pojmu národ do ústavy tak, jak to navrhoval například ústavní právník Aleš Gerloch. Nacionální ladění je pak podtržením toho, že Realisté jsou stranou euroskeptickou. Nikoliv natolik, že by volali po vystoupení z EU, ale požadují jasné vymezení vzájemných pravomocí státu a Unie tak, aby to bylo výhodné hlavně pro Česko.

Na druhém místě se Realisté věnují bezpečnosti. Nechybí zavedení povinné vojenské služby nebo garantování práva na držení zbraně. Odmítavý postoj má strana k uprchlíkům a migraci. Neopomíjí v programu ani oblast právní a ekonomickou. Zde mezi stěžejní body nalezneme zavedení hmotné odpovědnosti státních úředníků a zrychlení soudních řízení, v ekonomických otázkách zavedení jednotné daně a hlavně pak odmítnutí přijímání eura.

Strana hodlá podporovat podnikání, obzvláště pak podnikatele domácí upřednostňovat před těmi zahraničními, vzdělávání, kde ke zkvalitnění výuky chtějí Realisté nejen zvýšit platy učitelům, ale i zrušit současnou vládou zavedenou inkluzi. Program se věnuje i oblasti zdravotnictví a elektronizace státní správy, kde v obou oblastech počítá se zefektivněním a co největší informovaností lidí, která by měla dle programu zamezit korupci.

V oblasti životního prostředí a infrastruktury nalezneme apel na zefektivnění výstavby silnic a dálnic, ale i vysokorychlostních železnic, ale i volání po modernizaci a rozšíření jaderné elektrárny Dukovany, čímž je patrná náklonnost Realistů k atomové energii. Poslední jedenáctá trojice programových bodů je věnována rodině, kterou Petr Robejšek během představování programu nazval základním stavebním kamenem společnosti. Na rodinu jsou cílené i nové stranické billboardy, na nichž je vedle Robejškovy tváře jen minimalistický nápis pro mámu/pro tátu/pro děti.

Zajímavostí je i to, že strana se netají tím, že by ráda získala až 20 % všech hlasů a na kampaň vynaložila maximální zákonem povolenou částku 90 milionů korun. Má to ale jeden drobný háček. Volební preference se momentálně pohybují kolem 2 % a 90 miliony strana nedisponuje, ač i v průběhu kampaně nepolevuje v hledání nových sponzorů. Do voleb je ale ještě dlouhá doba a pokud Realisté jsou také trochu optimisté, tak jim nezbývá, než doufat, že jejich programové kroky povedou tou správnou cestou.

Zde najdete pádný důvod, proč byste neměli volit Miloše Zemana, pokud ho máte rádi.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články