RIP Malování: Microsoft po 32 letech ukončí populární „nejlepší nejhorší“ grafický editor – G.cz
Vyhledávání

RIP Malování: Microsoft po 32 letech ukončí populární „nejlepší nejhorší“ grafický editor

Zdroj: arstechnica.net

Další aktualizace operačního Windows 10 pod názvem Autumn od společnosti Microsoft přinese spoustu nových funkcí a zároveň jich velkou řadu odstraní. Jedná se i o aplikace, na které jsme byli dlouho zvyklí, v některých případěch už od poloviny 80. let. Z nové verze Windows 10 tak zmizí mimo jiné oblíbený Microsoft Paint neboli Malování, které je tu s námi už od první verze systému Windows, tedy od roku 1985.

Martin Miko
Martin Miko 25.7.2017, 07:20

MS Paint s námi byl od počátku Windows

Psal se rok 1985, když se poprvé objevilo „Malování“ ve verzi operačního systému Windows 1.0. Jednoduchá grafická aplikace, která dokázala upravit rastrovou grafiku a uměla si poradit hned s několika formáty obrázků a fotografií. Na světě snad neexistuje žádný uživatel osobního počítače, který by nikdy nepracoval s tímto programem. Ač se jedná o grafický editor veskrze primitivní, právě díky jednoduchému a intiutivnímu používáni se stal mezi uživateli oblíbeným. Ve své podstatě každému s operačním systémem Windows nabídl lehkou možnost měnit velikosti obrázků, ořezávat je, otáčet nebo měnit jejich proporce.

Původně se plánovalo Malování ve 3D

Původním záměrem Microsoftu z roku 2016 byla aktualizace Malování, která by zahrnovala nástroj pro tvorbu a úpravu 3D snímků na základě úpravy 2D obrázku. Nyní se ukázalo, že vše bude jinak a Malování už nebude patřit mezi základní nástroje Windows a bude z nové verze odstraněno. Tento krok však prozatím nemá konkrétní datum, avšak je jisté, že půjde o podzim 2017. Tento osud kdysi potkal i aplikaci Outlook Express, která uživatelům sloužila jako jednoduchý e-mailový klient.

Malování patřilo a pro mnohé uživatele stále patří mezi nejpraktičtější aplikace, díky kterým jsme si bez problémů udělali screenshot či ořízli fotografii. Jeho podstatou byla především rychlost a okamžitá přístupnost. Nejnovější verze MS Paint pro Windows však byla považována za nejméně intuitivní pro uživatele ve srovnání s volně dostupnými grafickými programy a paradoxně s každým dalším updatem se od svých původních výhod, tedy rychlosti a intuitivnosti, Malování vzdalovalo. Poslední veze byla složitější a uživatelsky méně přívětivá než všechny předešlé a zároveň byla v porovnání i s těmi nejlevnějšími profesionálními grafickými editory vyloženě primitivní.

Lidé vzdávají hold legendě

Reakce na oznámené zrušení Malování na sebe dlouho nenechaly čekat zejména na sociálních sítích. Nastala téměř okamžitá odezva ze strany uživatelů – začali sdílet svá díla vytvořená v tomto kultovním programu, který se v operačním systému Windows udržel více než 32 let. Pro odrostlejší uživatele to je reminescencí toho, kdy i pro ně samotné bylo vrcholem počítačové zábavy nakreslit v Malování myší nesourodou čmáranici, a pak jednotlivé plochy vyplňovat barvami. Odzvoní též primitivním kolážím, které jejich autoři v Malování často dělali naschvál, aby vyzdvihli absurditu celého amatérského a zjevně odfláknutého výjevu.

A ještě se v téhle souvislosti podívejte a zavzpomínejte si na Solitaire, Hledání min a Srdce: k čemu ve skutečnosti sloužily tyhle slavné hry?

Podobné články

Doporučujeme

Další články