1940, Liverpool
Ringo Starr, původně Richard Starkey, se narodil 7. července roku 1940 v Liverpoolu. Dnes je mu tedy rovných 82 let. Je starší než všichni výše jmenovaní a byl také nejstarším členem liverpoolské kapely Brouků, více než 55 byste mu však netipovali. Ringo je žijící legenda a jeho tradiční vzkaz „peace and love, peace and love, peace and love“ dnes obletí celý svět.
Navzdory všemu, co se napříč hudebním světem povídá, byl Ringo Starr nepostradatelným členem Beatles. Představíme-li si zbylé tři členy jako tři do sebe dokonale padnoucí částečky, Ringo byl lepidlem a pojítkem, které je drželo pohromadě – jak rytmicky na pódiu, tak přátelsky v osobním životě. Sám Ringo o svém domě často hovořil jako o jakémsi chrámu usmíření, kde se po každé neshodě či hádce udobřovalo a urovnávalo. U Ringa v domě se prostě všechny negativní emoce vždy vytratily.
Možná je v této Ringově úloze skryto mnohem více důležitosti, než si vůbec kdo dovede představit. McCartneyho multiinstrumentální dovednost, Lennonovo básnické střevo nebo Harrisonovy geniální kytarové vyhrávky, to všechno byly neopomenutelné součásti hvězdného hudebního uskupení. Nicméně Ringův charakter opečovávající vzájemné přátelské vazby lze naprosto střízlivě postavit na roveň všem výše zmíněným aspektům.
První profesionál v Beatles
Ringo Starr měl v kapele vlastně mnoho úloh. Začínal v roce 1957 jako bubeník ve skifflové kapele The Eddie Clayton Skiffle Group – nutno říci, že bubeníci (zvláště ti dobří) byli v 50. letech u nově vznikajících studentských a mladických kapel vysoce ceněni. Bicí soupravu si totiž nemohl pořídit kdekdo, v jednotlivých sousedstvích byl bubeníků nedostatek a je zřejmé, že bez bubeníka prostě rockovou kapelu dáte dohromady těžko. V roce 1959 začal hrát s tehdy velice úspěšnou amatérskou rockovou kapelou Rory Storm and the Hurricanes, což samo o sobě svědčí o jeho kvalitách.
S The Hurricanes hrál Ringo Starr po dobu tří let, než v roce 1962 nahradil Peteho Besta v tehdy ještě teprve se rodících Beatles. Do kapely přicházel jako velký profík s bohatými „profi“ zkušenostmi. A bylo to znát. Během chvíle Beatles vystřelili strmě k vrcholu a až do roku 1970 se tohoto směru drželi. Dodnes je Ringo považován za revolučního a ikonického bubeníka. Ne snad tolik pro technickou zdatnost nebo přechodovou rychlost jako pro originální hru a precizní rytmus – Beatles veškeré skladby nahrávali bez metronomu a Ringo musel na koncertech i při nahrávání udržet kapelu rytmicky pohromadě bez jakékoliv pomůcky. Ringovo bubnování spočívá v precizní přesnosti a brilantní jednoduchosti – dnes možná dost podceňovaná vlastnost bubeníků. Není potřeba do bicí soupravy mlátit hlava nehlava a za každou cenu se snažit vyniknout, zvláště když máte po boku tři další geniální hudebníky. Ringo si této skutečnosti byl moc dobře vědom a brzy pochopil, jak tuto čtyřhlavou genialitu nenaléhavě propojit.
Nejbohatší bubeník světa
Kromě vrchního smírčího soudce a bubeníka plnil Ringo částečně i úlohu „fotografa v zákulisí“. Ne snad, že by měli Beatles o fotografy nouzi, jednalo se však o Ringův koníček a jeho fotografie patří pochopitelně k těm nejtěsnějším, nejbližším a nejbeatlesáčtějším, neboť společně s Ringem byl i Ringův fotoaparát v centru dění. Jako zpěvák byl Ringo spíše průměrný, na druhou stranu jeho jedna či dvě skladby na každém albu vždy spolehlivě a příjemně změní atmosféru „klasických Beatles“ do jakéhosi country-rock’n’rollu. Kromě všech již zmíněných úloh měl Ringo nespočet dalších, jednu z nich však na závěr nemohu opomenout zmínit. Ringo byl spolehlivým terčem zejména Lennonových vtipů.
Jedním z kousavých Lennonových fórů byla i odpověď na otázku, zdali je Ringo nejlepším bubeníkem na světě. Lennon odpověděl, že Ringo není ani nejlepším bubeníkem v Beatles. Jedná se o sporný výrok, který dle mnohých ani nevyšel z Lennonových úst, nýbrž z radiového vysílání v roce 1981 či z komického představení v roce 1983. Současně však nelze ani jednoznačně prokázat, že Lennon nikdy podobný fór neřekl. Ringovo mnohdy „humorné“ postavení v Lennonově pichlavém a specifickém humoru však jednoznačně mělo své místo a výše zmíněný výrok, ať už je pravdivý či nikoli, jej dokonale vystihuje. Nikdo z členů Beatles si dle svých pozdějších vyjádření nedovedl představit lepšího a schopnějšího bubeníka než právě Ringa, nicméně podobné vzájemné přátelské strefování prostře patřilo k jejich povahám. Připomeňme si tedy ještě například Lennonovo vystoupení na sedmnáctém předávání cen Grammy, kde se provokativně zeptal Paula Simona a Arta Garfunkela, který z nich je Ringo.
Ačkoli je Ringo Starrovi dnes již dvaaosmdesát let, stále disponuje svou neměnnou pozitivní životní energií, kterou zdatně doplňuje svým specifickým britským suchým humorem. A pozor, stejně jako jeho beatlesácký kolega Paul McCartney je i Ringo stále hudebně činný. Ringo si navíc nežije vůbec špatně – zde si dovolím navázat na Lennonův přátelský fórek o Ringovi. Možná nebyl ani nejlepším bubeníkem v Beatles, zato je však naprosto jednoznačně nejbohatším bubeníkem světa – za nejbohatšího bubeníka na světě byl se jměním o přibližné hodnotě 350 milionů dolarů označen v roce 2020.