fb pixel Říkají mu Profesor: ISIS už má nového vůdce. Bývalý důstojník Saddámovy armády Abdalláh Kardáš dosud řešil „muslimské záležitosti“ teroristické organizace – G.cz
Vyhledávání

Říkají mu Profesor: ISIS už má nového vůdce. Bývalý důstojník Saddámovy armády Abdalláh Kardáš dosud řešil „muslimské záležitosti“ teroristické organizace

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Jeden jim ještě ani nevychladl a už mají nového. O víkendu svět obletěla zpráva o smrti vůdce ISIS abú Bakra Bagdádího, den na to se objevila informace nová, a sice že islamističtí radikálové už mají nového šéfa. Má jím být Abdalláh Kardáš, známý též jako hadži Abdalláh Afari a přezdívaný "Profesor".

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 29.10.2019, 10:39

Krutý intelektuál

Prý chcípl jako pes. Americký prezident Donald Trump v neděli 27. října na tiskové konferenci světu oznámil smrt dosavadního vůdce teroristické organizace ISIS Bakra Bagdádího. Hlava islamistických radikálů přišla o život v noci na sobotu při dvouhodinové operaci zvláštního amerického komanda na severozápadě Sýrie. Bagdádí nicméně zemřel sám - odpálil se i se třemi svými dětmi ve strachu a panice, uvedl dále prezident USA.

Že by to ale znamenalo konec nejobávanější teroristické skupiny posledních let, to nehrozí. Americký deník Newsweek s odvoláním na oficiální propagandistickou agenturu islamistů Amak přišel s informací, že Bagdádího ve vedení IS okamžitě nahradil Abdalláh Kardáš, známý též jako hadži Abdalláh Afari. Mezi teroristy se mu také přezdívá "Profesor".

Kardáš totiž studoval islámské vědy a už v srpnu letošního roku ho měl Bagdádí pověřit, aby v rámci skupiny řídil "muslimské záležitosti". Dál se o něm ví, že za vlády diktátora Saddáma Husajna býval důstojníkem irácké armády a v roce 2003 ho při invazi do Iráku zajali američtí vojáci. Během následného pobytu ve věznici Camp Bucca se měl potkat s Bagdádím a společně s ním radikalizovat některé ze spoluvězňů.

Sám Bagdádí podle některých zdrojů dlouhodobě žádnou faktickou moc neměl, neplánoval žádné akce, jen je schvaloval a fungoval spíš jako jakýsi symbol. Kardáš je mezi teroristy IS znám pro brutální a radikální metody, ale zároveň je údajně dlouhodobě populární. Inu, víte, jak je to se sekáním hlav sáním - kde jednu utneš, narostou tři další. Anebo jen jedna, ale strašnější, než byla ta předchozí.

A tady si přečtěte o masakr na Oktoberfestu 1980, který měli na svědomí pro změnu pravicoví radikálové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články