fb pixel Richard Ramirez: Vrah bez slitování, který zavraždil třináct lidí – G.cz
Vyhledávání

Richard Ramirez: Vrah bez slitování, který zavraždil třináct lidí

Zdroj: Wikimedia Commons, By Lacy Atkins, Los Angeles Times

Richard Ramirez, známý jako Night Stalker (Noční pronásledovatel), byl jedním z nejkrutějších vrahů v americkém Texasu. Jeho oběťmi byli muži, ženy i senioři, a co jeho činy činilo ještě děsivějšími, bylo to, že vraždil v domech a bytech svých obětí, tedy na místech, kde by se lidé měli cítit naprosto bezpečně.

Martin Miko
Martin Miko 5.6.2024, 20:04

Vrah, který chodil za oběťmi domů

Richard Ramirez se narodil 29. února 1960 v Texasu. Byl nelítostným násilníkem, zlodějem, pedofilem a především vrahem. Během svého života byl usvědčen z vraždy třinácti lidí, stejně jako z dalších znásilnění a napadení. Zadržen byl v srpnu 1985, a i když byl odsouzen k trestu smrti, popravy se nedožil.

Ramirez v dětství nejraději trávil čas mimo domov, protože měl strach z otce, který ho často bil. Utíkal na nedaleký hřbitov, kde se cítil nejlépe. V pubertě začal experimentovat s omamnými látkami, přičemž nejvíce preferoval marihuanu, kterou kouřil už na základní škole. Střední škola ho moc nelákala a nakonec ji ani nedokončil, protože kouření trávy a krádeže ho bavily mnohem víc. Obzvlášť miloval sladkosti a denně jich snědl obrovské množství. Ovšem zanedbával ústní hygienu, a tak ho později trápil příšerný zápach z úst a chybějící zuby, což si pamatovali i ti, kteří přežili jeho útoky. Otřesný chrup byl jedním z jeho nejzásadnějších poznávacích znaků.

Jeho chování nelze připisovat pouze marihuaně. Zásadní a velmi negativní vliv na něj měl jeho bratranec Mike. Jako člen Zelených baretů, kteří operovali ve Vietnamu, Richardovi podrobně popisoval hrůzné zážitky z války plné zabíjení, mučení a znásilňování, a ukazoval mu i drsné fotografie. Ramirez hltal každé jeho slovo. Když Mike nakonec ztratil nervy a po hádce zastřelil svou manželku, byl Richard očitým svědkem tohoto neštěstí. Následující roky strávil poslechem metalu, užíváním LSD a studiem satanismu. Zároveň se věnoval drobným krádežím v Holiday Inn, kde měl své první zaměstnání. V roce 2009 testy DNA prokázaly, že právě tam spáchal svou první vraždu. Jeho obětí byla devítiletá Mei Leung, kterou znásilnil, pobodal a nakonec oběsil.

V roce 1984 se Ramirez zaměřil na téměř osmdesátiletou Jennie Vincow. Vlezl do jejího bytu oknem a zasadil jí desítky bodných ran, především do oblasti krku, který měl tolik ran, že její hlava byla téměř oddělena od těla. Pitva rovněž odhalila, že byla sexuálně zneužita. Tento brutální čin mu "vystačil" na devět měsíců, než znovu udeřil.

Dvaadvacetiletá Maria Hernandez se s Ramirezem střetla, když parkovala auto v garáži obytného domu v Los Angeles. Uslyšela za sebou rychlé kroky, a když se otočila, aby uviděla muže v černém s kšiltovkou naraženou do čela a pistolí v ruce, jak se k ní blíží, dočkala se nemilého překvapení. Ramirez na ni vystřelil a vyděšená žena upadla do bezvědomí. Poté vstoupil do domu a zabil její spolubydlící. Maria se zázračně probrala k životu. Když na ni Ramirez vystřelil, instinktivně si zakryla obličej rukama, a vystřelená kulka ráže 22 milimetrů se naštěstí odrazila od klíčů, které právě držela. V garáži pak našla stopu, kterou vrah zanechal – kšiltovku s logem kapely AC/DC.

S jídlem roste chuť. O několik dní později zabil manželský pár Azzarových. Ženu předtím svázal, mučil a bil, aby mu prozradila, kde má ukryté cennosti. Z mrtvoly pak vydloubl oči a vložil je do šperkovnice. Ve svém záchvatu však udělal další chybu – v květináčích zanechal otisky podrážek bot. Policie také porovnala kulky, které se shodovaly s předchozími vraždami.

V květnu 1985 přepadl další manželský pár. Muže střelil do obličeje a poté ho zbil do bezvědomí. Ženu brutálně znásilnil. Stále mu to však nestačilo. O pár dní později kladivem zmrzačil invalidní důchodkyni Florence Lang, kterou také zneužil. Její sestru Mabel mučil elektrickými šoky a poté nakreslil rtěnkou pentagramy na zeď v obou ložnicích.

Než se kolem Ramirezova krku začala stahovat pomyslná smyčka, spáchal ještě dalších devět vražd. Poslední zločiny provedl 24. srpna 1985. Mířil do Mission Viejo, kde se pokusil vloupat do bytu rodiny Romerových, ale třináctiletý syn James zaslechl kroky a vzbudil rodiče. Ramirez utekl, ale James si zapamatoval barvu auta a poznávací značku a předal ji policii.

Na útěku se Ramirez vloupal do bytu Billa Carnse a jeho snoubenky Inez. Bill zrovna spal, když ho Ramirez střelil do hlavy. Inez se představil jako Noční slídič a přikázal jí, aby všem řekla, kdo to udělal. Pak ji svázal a znásilnil. Inez se naštěstí podařilo osvobodit a zavolat policii. Bill přežil díky lékařům, kteří mu z hlavy vyoperovali dvě kulky.

O čtyři dny později objevili vyšetřovatelé ukradenou Toyotu, na kterou je upozornil James. Na zpětném zrcátku našli otisk prstu. Díky Ramirezově bohaté historii krádeží policie okamžitě věděla, o koho jde. Jeho podoba byla okamžitě rozeslána do všech médií. Ramirez se dozvěděl, že je veřejně hledanou osobou, velmi zvláštním způsobem. Když si šel nakoupit, prošel kolem skupinky starších Mexičanek, které na něj začaly ukazovat a šeptat, že je to ten hledaný vrah.

V obchodě si pak všiml, že je hlavním tématem všech novin a časopisů. V panice se pokusil ukrást auto jedné ženy, ale kolemjdoucí mu to překazili. Snažil se přelézat ploty a hledat otevřené auto, ale bez úspěchu. Nakonec ho dva muži udeřili železnou tyčí do hlavy a mlátili ho, dokud nepřijela policie.

Během prvního soudního přelíčení v červenci 1988 Ramirez zvedl ruku s namalovaným pentagramem a zakřičel: „Heil Satan!” Brzy nato se rozšířila fáma, že vrah plánuje útok na samotného státního zástupce. V budově soudu proto nainstalovali detektory kovu, aby nikdo nemohl propašovat zbraň. Ramirez byl usvědčen ze 13 vražd a odsouzen k trestu smrti v plynové komoře. Po třiadvaceti letech strávených v cele smrti však v červnu 2013 zemřel na rakovinu.

Zdroje informací:

https://www.britannica.com/biography/Richard-Ramirez

https://www.biography.com/crime/richard-ramirez

https://www.encyklopedievrahu.cz/clanky/richard-leyva-munoz-ramirez.html

Podobné články

Doporučujeme

Další články