Zrůda, která působila přátelsky
Nikolaus „Klaus“ Barbie se narodil 25. října 1913 v Bad Godesbergu v Německu. Byl věrným členem SS, SD a gestapa. Po druhé světové válce začal spolupracovat s CIA, která mu pomohla uprchnout do Jižní Ameriky. O dvacet let později byl však vypátrán známou dvojicí lovců nacistů, a následně odsouzen na doživotí a zemřel ve vězení ve věku 77 let na leukémii. Přezdívku lyonský řezník si Barbie vysloužil kvůli své brutalitě při mučení vězňů, mezi nimiž byly rovněžni malé děti. Během tří let, kdy vedl gestapo, měl na svědomí smrt více než 4000 lidí. Navenek však působil neškodně – aby získal důvěru dětí, neustále se usmíval a hladil svou kočku, čímž si je získával.
Výslechy, které vedl, často trvaly hodiny. Zpočátku vystupoval přátelsky, s širokým úsměvem a přívětivým chováním, ale po chvíli se situace změnila a začalo brutální mučení. Přeživší popisovali, že mu při mučení doslova hořely oči. Mezi jeho oběti patřil i významný člen francouzského odboje Jean Moulin.
Po skončení světové války se Klaus Barbie přidal k americké CIA, kde měl velmi zvláštní úkol – lovit německé špiony. Výměnou za jeho služby mu Spojené státy zaručily imunitu před soudním stíháním. Když se však Francie dozvěděla o jeho činnosti, bylo nutné ho ukrýt v Bolívii, kde si změnil jméno na Klaus Altmann. To mu však na příliš dlouho nepomohlo.
V Bolívii si znovu vybudoval slušnou pověst. Udržoval kontakty s nejvyššími vládními činiteli a dokonce byl jmenován podplukovníkem bolivijské armády. Zdálo se, že je spokojený a že na svou minulost velmi rychle zapomněl. Ale lovci nacistů, Beate a Serge Klarsfeldovi, se nevzdávali a začali ho intenzivně pronásledovat.
I když se zdálo, že oběti jeho krutovlády se konečně dočkají spravedlnosti, následně přišly komplikace. Bolivijská vláda odmítla Barbieho vydat, protože neměla s Francií uzavřenou patřičnou dohodu a jeho zločiny byly technicky vzato promlčeny. Až po změně vlády v Bolívii byl Barbie konečně postaven před soud.
Proces odhalil, že mnoho dalších vlivných lidí spolupracovalo s nacisty, což vedlo k pokusům zastavit řízení. Přesto byl Klaus Barbie odsouzen na doživotí. Zemřel na leukémii, ale až ve věku 77 let. Své odsouzení komentoval slovy: „Až budu stát před Božím soudem, vím, že budu prohlášen za nevinného.“
Zdroje informací:
Wikipedia.cz: Klaus Barbie
https://www.armyweb.cz/clanek/reznik-z-lyonu-ss-obersturmfuhrer-klaus-barbie
https://www.druhasvetova.com/?p=osobnosti/nemecko/SS-Obersturmfuhrer-Klaus-Barbie