fb pixel Režisér Ivan Fíla aktuálně více zběhl ke knížkám, ale k filmu se chce určitě vrátit – G.cz
Vyhledávání

Režisér Ivan Fíla aktuálně více zběhl ke knížkám, ale k filmu se chce určitě vrátit

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Režisér Ivan Fíla vydal teprve svoji druhou knížku Rytec kamejí, která způsobila hned při svém uvedení malou senzaci. Pochválil ji totiž kritik Jan Rejžek, od kterého se na rovinu slova chvály moc nečekají, spíš naopak. Doufejme tak, že se nebude jednat o polibek smrti.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 23.11.2019, 12:28

Ivan Fíla je filmový režisér, scenárista a spisovatel, který žije střídavě v Los Angeles, Frankfurtu a Praze. Do povědomí veřejnosti se dostal mimo jiné díky filmu Lea s Lenkou Vlasákovou v titulní roli, který získal nominaci na Zlatý glóbus a Evropskou filmovou cenu. Jeho další počin Král zlodějů se dostal do širší nominace na Oscara a získal cenu za nejlepší evropský scénář. Poslední dobou na sebe Fíla upozorňuje také jako spisovatel. Jeho prvotina Muž, který stál v cestě, se stal bestsellerem. Román pojednává o politikovi a přední osobnosti tzv. pražského jara Františku Kriegelovi. Byl to právě Kriegel, který jako jediný člen československé delegace v roce 1968 odmítl podepsat Moskevský protokol. Protokol sepisoval Sověty diktované body a znamenal ideové popření celého pražského jara, přijetí „bratrské pomoci SSSR“ a otevření cesty k budoucí normalizaci, která trvala až do sametové revoluce. Kriegel byl také jeden ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří na podzim 1968 hlasovali proti přijetí smlouvy o „dočasném pobytu“ sovětských vojsk na území ČSSR. Posléze se stal i signatářem Charty 77. Právě kniha Ivana Fíly vzbudila zájem o tohoto poněkud opomíjeného československého politika. Ivan Fíla má v plánu knihu i zfilmovat.

Od politiky k ženám

Tak by se dala stručně uvést knižní novinka Rytec kamejí.„Jedná se o baladu o lásce mezi nebem a zemí, kráse a opojení, zločinu a trestu. Čtenáři se seznámí s Čarodějem od Divokého jezera, který dokonal dávný sen všech alchymistů a stvořil nesmrtelného člověka a také s dívkou obdařenou schopností vidět do svých minulých životů. Nechybí milenci, kteří spolu prožili nejkrásnější krásno všech krásen. Kdysi, před sto lety…,“ přibližuje svoji novou knihu Ivan Fíla.

Kritiky jsou překvapivé

Na frankfurtském knižním veletrhu zahraniční nakladatelé o Rytci kamejí prohlásili, že má potenciál Harryho Pottera, tajemství Dana Browna a mystiku Golema. To ale ať posoudí čtenáři. Každopádně ale překvapil obávaný kritik „rýpal“ Jan Rejžek, který na svém facebookovém profilu zveřejnil toto: „Včera se v Písecké bráně odehrál křest nové knihy režiséra, scenáristy a spisovatele Ivana Fíly Rytec kamejí. Autor mi ji podepsal, fajn, nikoho jsem tam moc neznal, tak jsem z rautu, kde trestuhodně brzo došlo červené víno, i proto raději uprchnul do jiné vinárny, kde jsem, nekecám do zavíračky, text jedním dechem zhltnul. Až na poněkud rozbředlý závěr, jde podle mne o jeden z největších románů poslední doby, který fascinujícím způsobem žongluje s kafkovskými a meyerinkovskými motivy různých staropražských čarodějů, odloženými sirotky se zlověstnými jizvami na krku, perverzních farářů atd. Kniha skomírajíciho roku, to si pište!“

Pokud neradi čtete, ale máte rádi filmy, tak si přečtěte recenzi na nový mafiánský film První zrádce.

Podobné články

Doporučujeme

Další články