fb pixel Režisér filmu Havel: Snědl jsem houbičky, a pak učil psa jízdní řád tramvaje 22, říká Slávek Horák v (NE)BLÁZNI – G.cz
Vyhledávání

Režisér filmu Havel: Snědl jsem houbičky, a pak učil psa jízdní řád tramvaje 22, říká Slávek Horák v (NE)BLÁZNI

Zdroj: G.cz/(NE)BLÁZNI

Hlavní událostí českého filmového léta je film Havel, a proto se stal dalším hostem talk show (NE)BLÁZNI režisér Slávek Horák. Hned na začátku se ovšem ukázalo, že pokud tu je někdo blázen, pak pouze moderátor Tomáš Poláček, který si ještě do poslední chvíle ve studiu myslel, že ho čeká povídání s hercem, který ztvárnil hlavní roli Václava Havla. Zásadní omyl! Slávek Horák je pětačtyřicetiletý režisér, který už má za sebou i úspěšný film Domácí péče z roku 2015.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 4.8.2020, 10:34

"Ježiš pardon," uvědomil si svou chybu moderátor Tomáš Poláček: "Já vás samozřejmě trochu znám, ale spletl jsem si jméno herce Viktora Dvořáka se jménem Slávek Horák."

Režisér dostal záchvat smíchu a vzápětí se ukázalo, že nedorozumění může vyústit ve velmi zajímavý rozhovor, což v jednu chvíli Slávek Horák okomentoval těmito slovy: "Nečekal jsem, že si dnes budeme povídat hlavně o tenisu, o drogách nebo o hudbě, a o Havla se spíš jen otřeme. Je to pro mě příjemná změna."

Slávek Horák v novém dílu (NE)BLÁZNI skutečně vypráví například o svém tenisovém dětství, kdy objížděl turnaje okolo Zlína, ale bohužel málokdy vítězil: "Na stejných turnajích hrál totiž Jiří Novák, který se později dostal do první světové desítky," vysvětluje lakonicky.

Vzpomíná, jak v devatenácti letech překonal stydlivost a požádal Jana Svěráka, aby si ho vzal coby druhého asistenta režie k natáčení Kolji, čímž všechno začalo.

Dojde i na neuvěřitelné historky, například na tu o magických houbičkách v Indonesii: "Když jsem je snědl, dlouze jsem pak potulnému psovi vysvětloval trasu pražské tramvaje číslo 22," směje se.

Rozhovor s režirérem Slávkem Horákem

Když se koncem devadesátých let přestěhoval z rodného Zlínska do Prahy, vyzkoušel drog více, protože ho nadchla taneční klubová scéna. Stal se dokonce dýdželem,; dodnes občas hrává ve dvojici s velkým kamarádem, hercem Mikim Křenem. Jejich žánrem je převážně house, a ten kdysi zahráli i na narozeninách herce Vina Diesela, který právě natáčel v Praze. "Ráno se nám pak ozval jeho producent, že se to Vinovi líbilo, a ať mu vypálíme náš set na cédéčko, které by si mohl pouštět v autě."

V rozhovoru nakonec přeci jen dojde i na film o Havlovi. Režisér dobře ví, že se na něj kromě nadšených pochval snáší i drsná kritika, moc to ale neřeší: "Mně je jasné, že když má někdo o Havlovi načteny desítky knih, nemusí být s naším pojetí spokojený," uznává, "ale takových lidí jsou tři procenta, a my přeci jen točíme s jinou ambicí. Totiž aby to mělo potenciál zaujmout skoro každého."

Slávek Horák je i producentem a netají se tím, že pokud nechce prodělat, je třeba film dostat do zahraničí. "Festivaly se ruší všude, ale jsou přece i jiné možnosti," zůstává optimistou. "Lidi nové filmy vidět chtějí a my hledáme všechny kanály, jak jim ten náš ukázat. Dejme tomu, že by si ho mohli celosvětově pustit na Netflixu: to by přece bylo skvělé!"

Co na film říkala režisérova dvaadvacetiletá přítelkyně s podivuhodným jménem Vanda Janda? Jakou roli si v něm zahrála? A co se stane, když na sebe Havel nevydělá?

I to se dovíte v novém díle talk show (NE(BLÁZNI.

Podobné články

Doporučujeme

Další články