Retro: Vzpomínáme na romantické doby letních kin – G.cz
Vyhledávání

Retro: Vzpomínáme na romantické doby letních kin

Letní kina vyvolávají představu prázdnin, horkých dnů i vlahých večerů. Tato příjemná zábava byla fenoménem, bez které si mnozí léto ani nedovedli představit. Zavzpomínejte s námi na letní kina před rokem 1989.

Petra Švejstilová
Petra Švejstilová 6.2.2017, 08:00

Musím si vzít deku, baterku, deštník, něco na zub a můžu vyrazit. Kam? Přeci do letního kina. Také jste patřili nebo stále patříte mezi milovníky letních kin? Dneska zavzpomínáme na kino v moravských Boskovicích. Proč? Protože se ve své době pyšnilo jednou z největších promítacích ploch ve střední Evropě.

O stavbě letního kina v Boskovicích se začalo hovořit kolem roku 1957. A tak se uskutečnila akce "Z", vzaly se do ruky lopaty a krumpáče a na kině se začalo pracovat. V roce 1961 se publiku poprvé promítalo.

První promítací plátno bylo klasického typu a bylo potřeba technicky upravit, tj. nastříkat speciálními spreji, takto se upravovalo každý třetí rok. Ovšem jakákoliv větší vichřice plátno poškodila a tak se přešlo na zděnou stěnu s omítkou, která byla odolná vůči jakýmkoliv povětrnostním vlivům.

Výsledná promítací plocha měla rozměry 35 m x 15 m a uvádí se, že se tak jednalo o jednu z největších promítacích ploch ve střední Evropě.

V roce 1966 se zabudovaly 70milimetrové promítací stroje. Tyto stroje byly sovětské výroby a bylo jich vyrobeno pět párů. Sověti si je vyrobili pro sjezdový palác v Moskvě, aby ho nasvítili. Tři páry měli zabudované, čtvrtý pár byl rezervní a pátý byl dovezen do Československa. Letní kino jej získalo zásluhou boskovického rodáka pana Langera, který tehdy působil na ministerstvu zahraničního obchodu.

Kapacita kina činila tři a půl tisíce lidí, ale někdy přišlo i více návštěvníků, sedělo se všude možně - na trávě, na schodech, na střechách dokonce i v korunách stromů. A kolik romantických rande se zde uskutečnilo... Letní kina měla a stále mají své kouzlo. Souhlasíte?

Anketa

Co vy a letní kina? Nechybí vám občas?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články