Proč si zahráváme s gravitací? Takový High Jump, který bude letos na konci července v Hřimeždicích, by nám mohl posloužit jako příklad. Přitáhnou na něj ti nejlepší skokani celé planety a ti mají pro bezhlavé vrhání se do vody celkem dobrou motivaci. Prachy. Popularitu. Čirý exhibicionismus, jak by někdo mohl jízlivě podotknout. Někteří i víceméně postrádají pud sebezáchovy. A dobře se na to balí holky. Ale co si představíte, když vidíte tenhle přírodní zázrak?
Všichni jsme někdy museli vidět skákajícího delfína. Možná jste slyšeli i o skákajících žralocích - ale co rejnok? Nevěříte? Sledujte.
Je to dechberoucí, proti gravitaci ale marný pokus o vzlétnutí? Létající ryby sice dokáží plachtit stejně dobře jako ptáci, ale rejnok mobula , který je poddruhem mant obrovských, se nesnaží pokořit nebe. Naopak - hodit pořádného placáka je pro něj hlavním úkolem.
Tenhle druh rejnoka se totiž v období páření shlukuje do velkých hejn (jak právě můžete vidět na videu) a snaží si jako každý jiný najít vhodnou partnerku. Ploutve má neobyčejně silné, proto mu nečiní potíž nabrat vysokou rychlost, vymrštit se do vzduchu do výšky až dvou metrů - a řádně sebou říznout do vln. Vlastně si hrají na namachrované, drsné pozéry, aby zaujali co nejvíce holek. Přijde vám to povědomé?
(Od 4:40 vám Horáček ukáže, jak to umí!)
Teorii o frajeření před samicemi ale nahlodává fakt, že nejen dospělí, ale i mladší ještě pohlavně nedospělí jedinci se takto občas vymrští nad hladinu. Tedy možná za mohutnými placáky nestojí nic jiného, než jen snaha se zbavit parazitů.
Na High Jumpu vás skok do vody zbaví maximálně spodního dílu plavek, ale aspoň přitom zapůsobíte na svoje okolí. Zato paryby, to je jiná - díky svým parazitům létají nad mořem.
Hledáte dobré místo na koupák? Tak tady máte tipy od naší redakce.