fb pixel Reinhard Heydrich a jeho tajemné mládí. Opustil těhotnou ženu a měl židovské předky? – G.cz
Vyhledávání

Reinhard Heydrich a jeho tajemné mládí. Opustil těhotnou ženu a měl židovské předky?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Dne 27. září 1941 byl jeden z nejvýznamnějších nacistických pohlavárů Reinhard Heydrich jmenován zastupujícím říšským protektorem a obyvatelům Protektorátu Čechy a Morava nastaly skutečně krušné a hlavně krvavé časy. I Smrtihlav, jak se Heydrichovi přezdívalo, byl ale kdysi dítětem.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 27.9.2020, 10:04

Talentované děcko

Ať jsme úplně přesní, 27. září 1941 Reinhard Heydrich přiletěl do Prahy, aby vystřídal ve funkci říšského protektora, resp. ho zastoupil na dobu neurčitou. Byl jím Konstantin von Neurath, který byl poslán na „zdravotní dovolenou“. Funkce se ujal opravdu rázně. Ještě v ten den vyhlásil stanné právo, udělil si de facto neomezenou moc a nechal zatknout předsedu protektorátní vlády divizního generála Ing. Aloise Eliáše. Ale i tato zrůda, která měla na svědomí nespočet lidských životů, stála za systematickým vyhlazováním Židů a kvůli níž se i dnešní děti učí o tom, co to byla operace Anthropoid, byla kdysi dítětem.

Reinhard Tristan Eugen Heydrich, jak zní celé jméno muže, který byl považovaný za ideál germánské rasy – byl jeden z nejfotografovanějších představitelů NSDAP. Narodil se 7. března 1904 v městečku Halle nad Saalou na východě Německa. Byl nejstarší z celkem tří sourozenců, měl ještě bratra Heinze a sestru Mariu. Rozhodně se nenarodil žádným chudákům, rodina patřila k nejvyšší společnosti své doby. A byla to rodina umělecky založená. Umělecké vlohy a láska hlavně k hudbě se koneckonců projevila posléze i u Reinharda. Jeho otec Bruno vystudoval drážďanskou konzervatoř a stal se komponistou a také operním pěvcem. Byla mu blízká tvorba Richarda Wagnera a v Halle dokonce založil konzervatoř. Byla to ale Heydrichova matka Elizabeth, za svobodna Krantz, která do manželství přinesla velké věno. S Brunem ji spojovala láska k hudbě.

Asi se tedy nemůžeme divit, že s tímto genetickým vkladem (i jeho děd byl hudebník a ředitel drážďanské konzervatoře, kde matka učila hru na klavír) se u malého Reinharda začalo brzy projevovat hudební nadání. Ve čtyřech hrál na housle a v šesti navíc i na klavír. Talentem byl ale všestranným, ve škole byl jednoznačným premiantem, který vynikal vlastně ve všem. Miloval přírodní vědy, hodně ho zajímala chemie. Problém neměl ani s cizími jazyky. Nezaostával ani ve sportu. Přestože nevynikal nijak vysokou postavou, byl výborný šermíř – později se stal několikrát přeborníkem SS právě v této disciplíně. A aby toho nebylo málo, dokázal se prosadit na výtečnou i jako stíhací pilot.

Šikanovaný premiant

Byl prostě ten typ chlapce, který je doma všem dávaný za vzor – chápete, že měl ovládat hru na sedmnáct hudebních nástrojů? To vše pochopitelně moc nepřispívalo k popularitě mezi spolužáky. Ti ho dokonce šikanovali. Šikaně nahrávala i jeho slabá tělesná konstituce a pak ještě jedna, a to asi dost zásadní věc. O Heydrichově otci kolovaly zvěsti, že je židovského původu. Můžeme se jen domnívat, jak moc právě tohle sehrálo posléze roli v jeho doslova vražedné nenávisti právě k Židům. Tyto fámy měly dokonce takovou intenzitu, že kvůli nim musel potupně podstoupit v roce 1932 vyšetření, jež je mělo vyvrátit. V hudební encyklopedii Reimann z roku 1916 se totiž tvrdí, že se jeho otec Bruno jmenoval původně Süss. Historici se posléze shodli, že to byly skutečně nepodložené informace, které se nezakládaly na pravdě. I když by se tím opravdu ledacos vysvětlovalo…

Jak to ale vzniklo? Vysvětlení není zase tak složité. Brunova matka, Reinhardova babička Ernestine, byla dvakrát vdaná. Její druhý manžel Robert Süss sice nebyl Brunovým biologickým otcem, ale vychoval ho, a Bruno si tak jako výraz úcty dal jeho jméno jako přezdívku. Jedná se o jméno skutečné, ale Robert Süss Žid nebyl. Ale zkazka o židovském původu byla na světě a s Reinhardem se pak táhla.

Dětství měl tento nacista sice idylické, ale po skončení gymnázia nešel studovat ani milovanou hudbu, ani obdivované přírodní vědy, protože finanční situace a celkové postavení rodiny se po konci první světové války změnily k horšímu. V roce 1922 tak vstoupil do námořnictva, konkrétně na důstojnickou školu v Keilu, a již tenkrát se projevovala jeho cílevědomost. Během devíti let se vypracoval až na nadporučíka. Kariéra před ním byla závratná, ale pak zasáhl osud.

Za vším hledej ženu

V prosinci 1930 potkal na plese tehdy devatenáctiletou Linu Mathildu von Osten. Ostenové byli založením silně pravicová rodina. Heydrichův budoucí švagr Hans von Osten byl od roku 1928 členem SA a pro nacisty pracovala i Lina. Dělala drobnou administrativu a účetnictví. Pikantní na tom je, že Heydrich jaksi „zapomněl,“ že je v tu dobu zadaný. Totožnost té druhé dívky se nikdy nezjistila, měla být ale dcerou vysoce postaveného rejdaře. Traduje se, že ji měl přivést do jiného stavu, a tak „z mimoslužebních důvodů“ musel svoji kariéru u námořnictva ukončit. Takže kariéra Smrtihlava u námořnictva skončila lehce neslavně 30. dubna 1931. Ale asi mu to zase tak moc nevadilo.

Byla to právě Lina, která Reinharda Heydricha přivedla do NSDAP a vlastně tak nastartovala jeho dráhu válečného zločince. No, děkujeme. Manželství těchto dvou bylo uzavřeno 26. prosince 1931 a následovala Heydrichova strmá kariéra ve strukturách SS. Byl skutečným workoholikem a jeho žena posléze měla dokonce prohlásit: „S Reinhardem Heydrichem jsem byla vdaná deset let. Z toho sedm let nebyl doma.“ O tom, co měl její muž vše na svědomí všichni víme, že… Historie naštěstí nebo bohužel, záleží na úhlu pohledu, paměť má. To je známá věc.

Podobné články

Doporučujeme

Další články