fb pixel RECENZE: Staříci vás donutí zavolat prarodičům. Česká road movie jede svižně díky výkonům dua Schmitzer - Mrkvička – G.cz
Vyhledávání

RECENZE: Staříci vás donutí zavolat prarodičům. Česká road movie jede svižně díky výkonům dua Schmitzer - Mrkvička

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Posledních několik dnů a týdnů do českých kin přineslo dva výrazné filmy, z nichž jsou UŽ nyní hitovky - Prazita, jihokorejského oscarového aspiranta, a dlouho očekávaného Jokera. To ale není důvod, proč by v jejich stínu měla zapadnout česká komediální road movie Staříci, na kterou by si měli zajít všechny věkové kategorie diváků povinně.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 11.10.2019, 15:45

Pomsta nadevše

Na začátku tisíciletí se jednaosmdesátiletý český emigrant a politický vězeň Pravomil Raichl spojil s kamarádem z komunistického kriminálu, aby mu pomohl zabít neodsouzeného prokurátora, který jim oběma způsobil většinu životního trýznění. Nevyšlo to; v předvečer zamýšleného atentátu Reichl zemřel. Silná událost nyní inspirovala režisérskou dvojici Dušek - Provazník k natočení filmu Staříci. Ti reálnou situaci rozehráli po svém a na plátně přemítají o tom, co by se stalo, kdyby dva prakticky nemohoucí muži nad hrobem podobně riskantní plán uskutečnili.

Tu dvojici důchodců, které místo přístrojů při životě udržuje vyšší cíl, ve filmové novince ztvárnili Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička. Road movie stojí vždy na hereckých výkonech a v tomto případě jsou to opravdu hodně pevné pilíře. Souhra sotva sedmdesátiletého Schmitzera, který ztvárnil na vozík odkázaného plukovníka Reinera a se životem smířeného Mrkvičky v partu jeho kamaráda z odboje Tondy, je neskutečně přirozená.

Díky těm dvěma se, i když je vám třeba ještě pod třicet, dokážete poměrně slušně vcítit do kůže starého člověka, kterému mozek funguje, ale tělo už zrazuje. A nejen to - překážkou na cestě k cíli je Reinerovi a Tondovi i okolní svět, moderní technologie, byrokracie, ale také vlastní příbuzní. Ve filmu vlastně nejde ani tak o samotný akt pomsty a vykonání spravedlnosti na prokurátoru Mrázovi, které porevoluční systém neučinil za dost, ale spíš něžné, zábavné a důstojné vykreslení podzimu života chlapíků, kteří zakusili těžký žalář, ale teď je pro ně nemožné se třeba jen samostatně vysprchovat.

Ačkoliv se může zdát, že snímek sklouzne k vyděračskému patosu, není tomu tak. Lítost není to, co divák pociťuje. Velmi snadno přebírá lehkost, s jakou staříci všem nástrahám čelí. Počin Duška a Provazníka je víc než povedenou komedií, zároveň ale do humorného žánru nezabrousí tolik, aby degradovala sama sebe a především pak silné a závažné hlavní téma filmu. Staříky doporučujeme všema deseti zejména těm, kdo už hodně dlouho nezavolali svým prarodičům. Třeba si jich po tomhle snímku začnete vážit trochu víc.

A tady si přečtěte recenzi na jeden ze zmiňovaných aktuálních kinohitů - novinku Jokera.

Podobné články

Doporučujeme

Další články